Spoljna politika Predsjedništva

Predsjednica Kosova Vjosa Osmani izjavila je u intervjuu za RTV 21 da su nakon Kenije i Sudana dogovorena priznanja još nekih zemalja, prije svega od Sirije.

Osmani je nakon niza sastanaka na diplomatskom forumu u Antaliji navela da Kosovo ima veliku podršku Turske i predsjednika Erdogana, koji je lično pomogao u procesu priznanja i dok je bio premijer i sada kao predsjednik.

"Na sastanku koji sam imala sa Erdoganom, vrlo konkretno smo razgovarali o tome koje su zemlje najbliže za naš zajednički plan. Zato želim da mu se još jednom zahvalim na ovoj velikoj pomoći koju daje narodu Kosova, a to nije samo u oblasti odbrane i ekonomije, već i u daljoj konsolidaciji našeg međunarodnog subjektiviteta, jer priznanja su važan proces, ona pomažu i ka članstvu u međunarodnim organizacijama i skidaju veliki teret sa kosovskih pleća i omogućavaju nam da manje-više sada otvorimo nova poglavlja privrede, kulture, obrazovanja i saradnje sa zemljama. Priznanje Sudana i Kenije je kulminacija dugog rada. Sudan je bio spreman da javno objavi priznanje i sporazum o diplomatskim odnosima ovdje dok smo bili u Turskoj. Međutim, mi smo postigli dogovor i sa drugim državama dok smo bili ovdje”, navela je ona.

Dodala je da je sa sirijskim predsjednikom imala odličan sastanak i da se nada priznanju Kosova, sada kada je Sirija slobodna država.

"Narod Sirije je patio jako dugo, a nad ovim narodom počinjeni su genocid, ratni zločini i stravični zločini, uključujući hemijsko oružje koje je režim Bašara al-Asada koristio protiv djece. Mi kao institucije nikada nismo tražili diplomatske odnose sa tim režimom, ali sada sa institucijama slobodne Sirije, naravno da se nadamo da će ovaj proces biti završen što je prije. Pred nama je već usaglašen plan. Ali to nije jedina država, ima i drugih, ali to je složen proces jer ima mnogo država koje rade protiv nas”, dodala je.

Istakla je da je stvoren jako dobar zamah u procesu priznanja Kosova i da očekuje da se to nastavi.

"Zamah koji Kosovo sada ima mora da se nastavi, da svako od nas da svoj doprinos - i vlast, i opozicija, i civilno društvo, mediji, jer vjerujemo da je to zajednička borba naroda Kosova za slobodu. To se odražava na ove zemlje, na medije ovih zemalja, da ne spominjemo kada mi kao institucije radimo zajedno, a ne samo kao vlada. Radila sam ove četiri godine sa mnogim ljudima iz opozicije, iz civilnog društva na Kosovu, van Kosova, jer svako ima kontakt, vezu, poznaje nekoga i želim da se zahvalim svima na velikom doprinosu koji su dali”, navela je Osmani.

Istakla je da je to što Srbija radi na otpriznavanju, ustvari neka vrsta priznanja za Kosovo.

"Bilo je mnogo posla da čak i uz podršku naših saveznika, da vratimo ta priznanja i da ih ponovo potvrdimo. Uspjeli smo uspostaviti i diplomatske odnose sa mnogim zemljama i akreditovati ambasadore. Sa svakom zemljom, bilo da se radi o velikoj ili maloj zemlji, neophodan je svakodnevni kontakt. Uspjeh zavisi i od toga koliko je jak naš savez sa Sjedinjenim Američkim Državama, sa Evropskom unijom, sa zemljama poput Turske, a ponekad kada nema dogovora s njima o važnim pitanjima, one mogu čak i zaustaviti tempo svog angažmana”, dodala je.

Spoljnu politiku vodi Predsjedništvo


Na pitanje da li se zastoj u procesu priznjanja dešava i zbog neaktivnosti kosovskih institucija, Osmani je napravila razliku između diplomatije i Predsjedništva.

"Predsjedništvo je glavna institucija koja vodi spoljnu politiku, a ne diplomatija. Diplomatija je odvojena i vodi je Ministarstvo spoljnih poslova, ali spoljnu politiku kao takvu vodi Predsjedništvo. Nikada nismo prestali da koordiniramo sa saveznicima, nikada nismo prestali da radimo sa njima u kontekstu jačanja međunarodnog subjektiviteta Kosova kroz nova priznanja, potvrđivanja postojećih, ali i u smislu pripreme terena za članstvo u međunarodnim organizacijama, jer je to dug proces koji se ne može završiti preko noći”, navela je.

Što se odnosa sa SAD i Vašingtona tiče, koji nikada nisu bili gori, Osmani kaže da intenzivno radi s administracijom predsjednika Donalda Trumpa kako bi ovaj savez mogao biti dodatno ojačan.

"Postoji niz koraka koje smo već poduzeli, a koji su u procesu i koje trenutno ne mogu javno objaviti. U toj administraciji postoje veliki prijatelji Kosova, kao što znate. Želim da kažem da narod Kosova treba da zna da u ovoj administraciji ima velikih prijatelja, velikih simpatizera, ima ljudi koji su dali doprinos Kosovu od 90-ih godina, a mi nikada ne zaboravljamo da je Kosovo njihov uspjeh, tako da ćemo tako i ostati, kao priču o uspjehu. Ali, moramo shvatiti da često kada nam naši saveznici dođu sa određenim zahtjevima, naravno da branimo svoj suverenitet, teritorijalni integritet, svoju državnost, ali o određenim pitanjima moramo sjesti i razgovarati maksimalno korektno, odajući im poštovanje koje zaslužuju”, dodaje.

"Ukinućemo carine SAD"


Osmani navodi da carine koje je Vlada uvela SAD štete interesima Kosova i zbog toga je tražila od vlade da ih ukine.

"To šteti Kosovu i u velikoj mjeri je naškodilo njegovim interesima. Prijedlog koji sam dala u okviru svojih ustavnih ovlašćenja i kroz razmjenu pisama jer komunikacija na Twitteru nije bila sa našom Vladom već sa američkim institucijama nakon savjeta i konsultacija koje sam imala sa mnogim prijateljima i saveznicima u SAD. Taj odgovor je bio veliki gubitak za Kosovo, jer je Kosovo imalo izuzetan zamah da ojača svoj savez sa Amerikom, u trenutku kada je bilo bitno da Amerika bude prva zemlja koja je izašla sa takvim prijedlogom. I ja sam bila predsjednik prve države koja je dala taj prijedlog i bilo je važno da smo mi prvi izašli”, istakla je Osmani.

Dodaje da je Predsjedništvo pripremilo zakon kojim će se ova jednostrana tarifa ukinuti.

"Nema racionalnosti da Kosovo, gdje trupe u američkim uniformama i dalje štite našu granicu, nametne nulte carine Srbiji, dok Amerika nameće carine onim vojnicima koji zajedno sa našom policijom čuvaju našu granicu. Za mene ovo nema racionalnog smisla. Dakle, imamo spreman zakon i predložićemo ga Skupštini čim bude konstituisan”, istakla je.

Kašnjenje u konstituisanju Skupštine


Kako navodi, nije sigurna da će doći do konstituisanja Skupštine 15. aprila.

"To zavisi od poslanika iz političkih stranaka. Zaista se nadam da će se tako nešto desiti jer je u interesu Kosova. Kosovo ima mnogo posla koji treba hitno da se uradi i za tako nešto je neophodna Skupština, tako da se nadam da će 15. biti uspješan dan za cijelo Kosovo”, navela je dalje.

Kako je dodala, kašnjenje u konstituisanju Skupštine i institucija, narušava imidž Kosova u međunarodnoj areni i škodi članstvu u SE.

"Juče sam imala razgovore sa našim partnerima konkretno u vezi glasanja u maju u Komitetu ministara, a mnogi od njih su se pitali hoće li do tada biti izabrana Vlada. Tako se stvara slika koja onda nekim državama daje izgovor da još jednom odlože sam proces. Nadam se da ćemo vrlo brzo imati vladu i izabrani parlament”, dodaje.

Osmani ističe da Kosovo sada treba da ima stabilnu vladu.

"Koliko god da je inkluzivno što se tiče stranaka, na strankama je da odluče, nije na meni kao predsjednici da intervenišem u tom procesu, važno je da imamo Vladu o kojoj glasa Skupština Kosova, Vladu koja poštuje Ustav i koja iznad svega stavlja interese Kosova i njenih građana”, kazala je ona.