Zavadi, pa...

Formiranje izvršne vlasti od strane opozicionih stranaka je teško izvodljivo, tvrde analitičari, uprkos sastancima lidera PDK, LDK i Alijanse za Budućnost Kosova nakon izbora, piše Kosova Press. Analitičar Dritero Arifi smatra da je „veća vjerovatnoća da će Albin Kurti podjeliti opoziciju uključivanjem nekih stranaka u koaliciju, nego da opozicija postigne zajedništvo“.

Održani su odvojeni sastanci i diskusije, ali opozicija još uvijek nema konkretne planove za saradnju u vezi sa formiranjem nove vlade.

Analitičari smatraju da će zbog „ličnih ega“ biti teško postići kompromis među opozicijom, „čak iako Pokret Samoopredjeljenje ne uspije da formira vladu kao pobjednička stranka na izborima“.

Uz to, Pokret Samoopredjeljenje kritikuje se zbog oklevanja da započne diskusije o formiranju nove vlade i „sklonosti da, kroz žalbe, odlaže potvrđivanje rezultata izbora održanih 9. februara“.

Prema konačnim rezultatima izbora od 9. februara, Pokret Samoopredjeljenje je izašao na prvo mjesto sa 42,30 odsto glasova, Demokratska Partija Kosova (PDK) sa 20,95 odsto, Demokratski savez Kosova (LDK) sa 18,27 odsto, koalicija AAK-Nisma sa 7,06 odsto.

Prema tim brojkama, Pokret Samoopredjeljenje bi imao 48 poslanika, PDK 24, LDK 20, AAK-Nisma 8, dok bi zajednice koje nisu u većini imale 20 poslanika.

Iako je prošlo više od mjesec dana od završetka izbora, Pokret Samoopredjeljenje - kao pobjednička stranka još uvijek nije započeo diskusije o formiranju nove vlade. S druge strane, u PDK, kandidat za premijera Bedri Hamza izjavio je da je spreman da formira vladu sa druge pozicije, ukoliko dođe njegov red.

On je, zajedno sa liderom stranke Memlijem Krasniqijem, ove nedjelje imao odvojene sastanke sa predsjednikom LDK-a Lumirom Abdixhikuom i predsjednikom AAK-a Ramushom Haradinajem.

Međutim, uprkos ovim sastancima, profesor političkih nauka Dritero Arifi kaže za Kosova Press da su tri stranke izgubile šansu za konkretizaciju zajedničke platforme koja bi dovela do formiranja naredne vlade.

Arifi: Formiranje vlade od strane opozicije je teško

„PDK, LDK i AAK su izgubile šansu za konkretizaciju opozicionog djelovanja i platforme kako bi to trebalo da izgleda. Ta egomanija Balkana je veoma čudna i zato ne vjerujem da ima bilo kakvih stvarnih sadržajnih tačaka na kojima bi mogli da nastave dalje. Više vjerujem da Samoopredjeljenje može da ih izazove otvaranjem koalicije nego da opozicione stranke nešto urade zajedno“, kaže Arifi.

Skeptičan je i analitičar Dorajet Imeri, koji za Kosova Press kaže da je glavni problem u LDK-u, koji „okleva da uđe u koaliciju bez pozicije premijera“.

Imeri: Na osnovu izjava, LDK neće biti dio naredne vlade

„Ne postoji velika nada da će sa trenutnim poravnanjem doći do velikih političkih pomjeranja, posebno sa stanovišta LDK koja je već čvrsto zauzela stav da ne ulazi u koaliciju sa Pokretom Samoopredjeljenje. Takođe, tvrde da bi trebalo da budu oni koji vode vladu u bilo kojoj drugoj koaliciji, u našem slučaju sa PDK i Alijansom za Budućnost Kosova. Takođe, kako kažu, ne mogu da uđu u koaliciju bez dogovora o predsedniku. Prema tome, ispada da u bilo kojim okolnostima neće biti dio naredne vlade Kosova“, naglašava on.

U PDK, LDK i AAK se kategorički protive koaliciji sa Pokretom Samoopredjeljenje, ali lider Socijaldemokratske stranke Fatmir Limaj, koji će imati tri poslanika u Skupštini, pokazao je otvorenost za saradnju.

U vezi sa tim, Imeri dodaje da bi upravo Nisma Fatmira Limaja mogla biti „budući partner Samoopredjeljenja“ u formiranju vlade.

„Trenutni izborni rezultat ne daje jasnoću o tome ko bi mogli biti partneri Pokreta Samoopredjeljenja u formiranju vlade. Naravno, potrebno je dvoje do troje poslanika da se potvrdi nova parlamentarna većina, i to će biti zadatak velike težine za Pokret Samoopredjeljenje da obezbedi takvu podršku“, dodaje Imeri.

Ipak, Pokret Samoopredjeljenje kao pobjednička stranka izbora još uvijek nije započeo diskusije o formiranju nove vlade. Premijer u ostavci Albin Kurti je prije nekoliko nedjelja za Kosova Press izjavio da će to da se desi čim budu potvrđeni rezultati izbora 9. februara.

Međutim, analitičar Dritero Arifi okrivljuje Pokret Samoopredjeljenje zbog kašnjenja u potvrđivanju rezultata izbora, tvrdeći da je stranka iskoristila pravne mehanizme da ospori rezultate glasova poštom od LDK.

Trenutno, Samoopredjeljenje je podneo žalbu Ustavnom sudu, nakon što je prethodno Panel za žalbe i predstavke odbio njihove tvrdnje.

Prema Arifiju, ovo se dešava jer Samoopredjeljenje želi da kupi vrijeme dok ne obezbjedi parlamentarnu većinu od 61 poslanika.

„Pokret Samoopredjeljenje želi da kupi vrijeme. Kupovina vremena odgovara Samoopredjeljenju, zato se ne žure sa formiranjem vlade i parlamenta. Istovremeno stvaraju nesigurnost o tome ko će formirati vladu, tako da stvaraju pritisak na strane koje žele da uđu u koaliciju. To je pritisak koji se ne vidi javno, ali među stranama koje su zainteresovane. To će stvoriti pritisak da spuste cijenu u pogledu onoga što ko može da uradi. To je taktika koju Samoopredjeljenje veoma dobro koristi“, kaže Arifi.

CIK je objavio konačne rezultate 15. marta.

Sledeći korak, nakon objavljivanja rezultata, jeste njihovo sertifikovanje, čime počinje zvanični vremenski okvir za konstituisanje Skupštine i formiranje Vlade.
Izvor: Kosovo Online/Kosova press