Računica!!!

Predsjednik Odbora Regulatornog ureda za energetiku (RUE) Imer Fejzullahu obrazložio je prijedlog o povećanju cijene struje za 15 odsto navodeći da je to poskupljenje neophodno kako bi se pokrili troškovi uvoza električne energije, koje mora da plati ili potrošač ili da ih subvencioniše vlada, prenosi Gazeta express.

„Ako su potrošaći plaćali oko 50 eura za utrošenu energiju, nakon povećanja tarife plaćaće oko 58 eura, odnosno najmanje 8 eura više. U međuvremenu, preduzeća će plaćati druge tarife“, precizirao je Fejzullahu.

Prema njegovim riječima, iako su energenti poskupeli u posljednje tri godine, Kosovo i dalje ostaje na dnu liste sa najjeftinijim cijenama struje.

Komentarišući građansku inicijativu „Ni centa više“, Fejzullahu je rekao da razumije zabrinutost građana, ali da je neophodno razmišljanje o tarifama.

„Ako budemo imali proteste i građansku neposlušnost, biće smanjenja, jer nijedan dobavljač ne može da pokrije te troškove. Ne postoji druga alternativa nego da se oni odraze u tarifama. Za one građane koji ne mogu da priušte račun, treba da se prijave za subvenciju Ministarstvu finansija“, dodao je Fejzullahu.

Dodao je da je prijedlog da povećanje bude 15 odsto u potpunosti zasnovano na inflaciji koja se dogodila ne samo na Kosovu, već u cijelom svijetu.

Prema njegovim riječima, zahtevi elektroprivrede bili su da cijena poskupi 35 odsto, ali je poslije konsultacija predloženo da poskupljenje bude 15 odsto.

Do 28. marta građani i zainteresovane strane mogu da pošalju komentare RUE u vezi sa prijedlogom povećanja tarifa za električnu energiju.

Kada je riječ o uvozu struje, Fejzullahu je rekao da je samo u decembru uvoz koštao 40 miliona eura.

Naveo je da je tokom godina rasla potrošnja struje, dok je proizvodnja u KEK-u ostala na istom nivou, što je povećalo troškove distributera energije.

Precizirao je da je prošle godine uvezeno je 1.385 gigavata struje, po cijeni znatno višoj od one domaće proizvodnje.

„Samo u decembru uvezli smo 40 miliona eura struje. U 2013. za cijelu godinu nismo uvezli 40 miliona eura, dok smo u decembru prošle godine ovu sumu potrošili za samo mjesec dana. Građani treba da štede. Oni koji žive u privatnim kućama treba da koriste alternativne načine za grejanje, jer samo da prestanu da koriste struju za ovu namjenu, ne bi nam trebalo mnogo energije za uvoz“, apelovao je Fejzullahu.

Izvor: Kosovo Online/Gazeta Express