Organizovani kriminal

Region Zapadnog Balkana nastavlja da bude ključni izvor ilegalnog naoružanja za Evropsku uniju, upozorio je Europol u Izvještaju o opasnosti od organizovanog kriminala (SOCTA).

Kako se navodi, neke konfliktne zone, poput Ukrajine, mogu jednako biti važne kao bitan izvor ilegalnog naoružanja.

Europol u dokumentu naglašava da su aktivnosti u vezi sa švercom oružja i eksploziva i dalje kritično važno pitanje za EU.

„Ozbiljnost nasilja koje izazivaju ilegalno naoružanje i eksplozivi se povećava, a takođe i broj pucnjava i bombaških napada u kriminalnom miljeu“, upozorava Europol.

U dokumentu se ukazuje da je sve veći obim šverca oružja, što predstavlja povećanu bezbjednosnu brigu za EU.

Na ruku kriminalnim grupama, dodaje se, idu i geopolitičke nestabilnosti.

„Mada, velike pošiljke oružja, koje se švercuju iz Ukrajine, ostaju ograničene od ruskog agresorskog rata, postoji zabrinutost da će Ukrajina postati važan izvor ilegalnog oružja i municije, uključujući i dronove koje razvijaju na kraći i srednji rok“, piše u dokumentu.

Rizik se povećava ako se imaju u vidu skladišta iz ranijih sukoba i kriminalne mreže koje koriste takve resurse.

„Zapadni Balkan ostaje ključni izvor za ilegalno naoružanje koje se švercuje u EU“, upozorava se u dokumentu.

Smatraju da će prijetnja koju predstavlja trgovina kokainom vjerovatno ostati visoka.

„Ogroman profit će i dalje privlačiti kriminalce. Mreže će tražiti sofisticiranije načine za prikrivanje kokaina, nove puteve za zaobilaženje pojačanih bezbjednosnih mera u glavnim ulaznim lukama (npr. korišćenje manjih luka) i primjeni novih protivmjera. Očekuje se da će i ponuda i potražnja ostati visoke, privlačeći kriminalne aktere iz i van EU, koji se takmiče za udeo na profitabilnom tržištu“, navodi se u dokumentu.

Porast proizvodnje kokaina u zemljama izvora u Latinskoj Americi dostigao je, kako navode, nivo bez presedana, snabdjevajući EU i njene države članice znatnim količinama droge.

„Ovo povećanje proizvodnje u skladu je sa rastućom potražnjom unutar EU, osiguravajući stalan priliv kokaina na evropska tržišta. Ova stabilna tržišna ravnoteža osigurava da trgovina kokainom ostane visoko profitabilna aktivnost, što tržište kokaina čini privlačnom perspektivom za kriminalne mreže. Šverc kokaina u EU postaje sve raznovrsniji u pogledu metoda transporta, tehnika prikrivanja i ruta trgovine“, dodaje se u dokumentu.

Mreže za trgovinu kokainom često imaju globalni domet.

„To im omogućava da istovremeno saobraćaju sa i na različite lokacije. Mreže koje krijumčare velike količine kokaina preko kontejnera u luke redovno pribegavaju korupciji, dajući veliki mito raznim ključnim akterima, kako bi zaštitili drogu“, zaključuje se u dokumentu.

U dokumentu se ukazuje i da kriminalne organizacije više nisu ograničene tradicionalnim strukturama, već su se prilagodile svijetu koji oblikuju globalna nestabilnost, digitalizacija i nove tehnologije. Zato se ističe da današnji organizovani kriminal više nije samo pretnja sigurnosti, nego potresa same temelje institucija i društva EU.

Destabilišući efekti vidljivi su na dva fronta: unutar Unije - kroz pranje novca, ulaganja ilegalnog novca, korupciju, nasilje i iskorišćavanje mladih, ali i izvan, kroz kriminalne mreže koje sve češće deluju kao produžena ruka hibridnih pretnji i rade u saradnji s takvim akterima, čime se međusobno jačaju.

Dodaje se i da se kriminal razvija i na internetu, jer digitalna infrastruktura pokreće kriminalne operacije omogućujući im da rastu i prilagođavaju se brže nego ikad, kao i da gotovo svi oblici organizovanog kriminala danas imaju digitalni trag - bilo kao alat, cilj ili sredstvo.

„Od internetskih prevara i ‘ransomware’ napada do krijumčarenja droge i pranja novca, internet je postao glavno poprište za kriminalne aktivnosti. Kriminalne grupe sve više koriste digitalnu infrastrukturu kako bi sakrile svoje aktivnosti, a podaci postaju nova valuta moći - kradu se, preprodaju i iskorišćavaju“, navodi se u izvještaju.

Osim toga, i vještačka inteligencija menja lice organizovanog kriminala, pojašavaju autori dokumenta.

„Kriminalci brzo koriste nove tehnologije kako bi podstakli kriminalne aktivnosti i povećali njihovu djelotvornost. Ono što AI čini revolucionarnim je njegova dostupnost, prilagodljivost i sofisticiranost, što je snažan alat za kriminalne mreže. Te tehnologije omogućuju automatizaciju i širenje kriminalnih operacija čineći ih obimnijima i teže uočljivima“, pojašnjava se.

Izdvaja se i seksualno zlostavljanje djece na internetu, s pojavom generativnog AI koji stvara materijale dječje pornografije i olakšava onlajn mamljenje djece.

Izvor: Kosovo Online