Politički analitičar

Politički analitičar Agim Sopi izjavio je da su nakon završetka rata i proglašenja nezavisnosti neke evropske zemlje promjenile stav prema Kosovu, sa žaljenjem zbog podrške koju su pružile tokom intervencije Natoa 1999. godine, prenosi Koha.

Prema Sopijevim rečima, nakon što George Bush nije osvojio drugi mandat, dolazak administracije Baracka Obame negativno je uticao na američku posvećenost Kosovu.

Kako kaže, neke evropske zemlje su razmišljale o svojoj odluci da intervenišu, videći stvaranje većinske muslimanske države kao potencijalni faktor rizika za budućnost hrišćanske Evrope.

„Evropljani, većina njih, zažalili su što su se pridružili i bili solidarni sa Amerikom tokom intervencije na Kosovu. Počeli su da maze Srbiju, umjesto da nastave sa sankcijama do njene denacifikacije i demokratizacije“, rekao je Sopi.

Dodao je da je ova promjena pristupa uticala na stavove nekih država EU prema Kosovu i Srbiji, stvarajući nove izazove za stabilnost regiona.

Adelina Hasani iz Kosovskog centra za bezbjednosne studije smatra važnom potvrdu generalnog sekretara Natoa Marka Ruttea da će trupe Kfora ostati na Kosovu kako bi osigurale bezbjednost.

Istakla je da je posjeta Ruttea poruka destabilizujućim grupama na Kosovu i u BiH da ne mogu da iskoriste bilo kakvu situaciju za stvaranje tenzija sa idejom da neće biti Nato trupa.   

„Poruka da smo spremni da zaštitimo bezbjednost na Kosovu je veoma važna. Za nas je važno jer smo u posljednjih mjesec dana mnogo razgovarali i plašili smo se šta će biti sa Trumpovom administracijom, ako američke trupe odu sa novom administracijom, a ovo je bila važna poruka od Ruttea, čak i ako se tako nešto desi, bar će Kfor ostati na Kosovu i garantovaće bezbjednost“, rekla je Hasani.
 
Izvor: Kosovo Online/Koha ditore