Korupcija, šverce, struja...

Bivši predsjednik Privredne komore Kosova Safet Gërxhaliu smatra da je Kosovo trenutno u političkom ćorsokaku i da je kašnjenje u prebrojavanju glasova od strane CIK-a apsurdno, prenosi Ekonomija onlajn.

On je naglasio da svako dalje odlaganje uspostavljanja institucija šteti Kosovu ekonomski, politički i diplomatski.

„Ovaj politički ćorsokak je očigledno više planiran nego što se dešava sam po sebi. Apsurdna je činjenica da smo imali model sistema u CIK-u da se takva katastrofa zaista dogodi. Reći na konferenciji za novinare da će prebrojavanje trajati mjesecima je apsurd, a kada imamo ove pokazatelje, postavlja se pitanje kada ćemo imati verifikaciju, kada ćemo imati istinski dijalog o stvaranju parlamenta, a kada ćemo imati vladu. Što se ovako nešto duže odugovlači, to je Kosovo više oštećeno, imidž Kosova je narušen, institucije i administracija ne funkcionišu, sve se više povećava apetit za korupcijom i švercom raznih odluka, a sigurno će i takav zahtjev za povećanje struje preći u ovaj institucionalni vakuum-paket na Kosovu“, rekao je Gërxhaliu.

On je zatražio od političara da djeluju što je prije moguće i ne dozvole dalju politizaciju situacije, predlažući inkluzivnu vladu koja će se suočiti sa izazovima sa kojima se Kosovo suočava.

„Vjerujem da se Kosovo suočava sa velikim izazovima, posebno posljednjih godina. Mnogo smo izgubili, u diplomatskom aspektu, u političkom aspektu, u aspektu partnerstva, i zaista smo mnogo gore nego što smo zamišljali da možemo da budemo. Ono što je hitno, svi političari na Kosovu moraju da shvate da je vrijeme za akciju a ne za politizaciju. Koalicije treba što prije raščistiti, s obzirom na izazove sa kojima se Kosovo suočava, inkluzivna vlada na period od dvije-tri godine bi trebalo da bude poželjnija, jer je vrijeme da se političari izdignu iznad interesa vlasti. Imamo sankcije od EU, imamo dijalog sa Srbijom koji je nož u grlu Kosova“, rekao je on.

Ekonomista Jakup Belaka upozorio je da politička neizvesnost direktno utiče na ekonomiju i stvara neprikladno okruženje za poslovanje. On je naglasio da Kosovo, kao ekonomija u razvoju, ne može sebi dozvoliti dalju institucionalnu neizvesnost.

„Politička situacija direktno utiče na ekonomsku situaciju jer u trenutku kada postoji politička neizvesnost, nedostatak vladavine prava, pogoršava se i ekonomska situacija, stvarajući ambijent nepodesan za poslovanje. S obzirom da smo ekonomija koja ima status privrede u razvoju, a ne razvijene privrede, uzimam u obzir da je inflacija visoka, zatim povećanje cijena sa druge strane, upozorenje o poskupljenju struje, mjere EU u ekonomskom aspektu koje izoluju Kosovo, hitno moramo da budemo transparentni u formiranju institucija što je prije moguće, kako bi se stvorila efikasna ekonomska vlast, prije nego što je preostala politička ekonomija, mora da se stvori efikasna vlada“, rekao je Belaka.

On je pozvao da se izbegne politički vakuum, jer ova situacija direktno šteti građanima Kosova, dodajući da mladi odlaze zbog ekonomske nesigurnosti.

„Moramo da pređemo ovaj vakuum, mogućnost političkog ćorsokaka, da narod ne pati u političkom aspektu, jer svakim danom sve više mladića i devojaka napušta Kosovo zbog ekonomske situacije“, zaključio je Belaka.

Izvor: Kosovo Online/Ekonomia Online