Predsjednica Kosova

Predsjednica Kosova Vjosa Osmani sastala se sa predsjednikom Centralne izborne komisije Kreshnikom Radoniqijem, sa kojim je razgovarala o napretku izbornog procesa i istakla značaj pune posvećenosti garantovanju i očuvanju integriteta ovog procesa.

Jedna od glavnih tema bilo je pitanje problema identifikovanih u elektronskoj platformi za izvještavanje o rezultatima, navodi se na Facebooku predsjedništva.

Radoniqi je objasnio da je CIK odmah pozvala bezbjednosne i pravosudne institucije da istraže problem i da od njih čeka konačni izvještaj, koji će pomoći u rješavanju identifikovanih pitanja i obezbjeđivanju pune transparentnosti.

On je rekao da CIK intenzivno radi na tome da garantuje da svaki dat glas za političke partije bude potvrđen tokom procesa prebrojavanja glasova, a da se ovaj proces sprovodi sa povećanom pažnjom kako bi se osigurala puna usklađenost između glasova registrovanih u sistemu i glasova u glasačkim kutijama.

Kako se dalje navodi, Osmani je u stalnom kontaktu sa Radoniqijem i relevantnim institucijama od dana izbora, zahtjevajući da se preduzmu sve neophodne mjere za zaštitu izbornog procesa i garantovanje poštovanja volje građana, uključujući i ručno prebrojavanje glasova, pored onih urađenih u elektronskom sistemu.

Na kraju sastanka, ona je istakala važnost koordinacije institucionalnih mehanizama za očuvanje integriteta izbornog procesa i samog glasanja građana.

Izvor: Kosovo Online