Alternativne strategije

Nekadašnji portparol Natoa Jamie Shea smatra da je ubrzano članstvo Kosova u Natou tehnički i politički moguće, ali da proces koči to što četiri članice Alijanse ne priznaju kosovsku nezavisnost, kao i činjenica da spor između Beograda i Prištine još uvijek nije rješen.

"Donošenje odluka Nato Alijanse je prilično fleksibilno u zavisnosti od toga da li saveznici imaju zajednički interes da dovedu novu državu u savez ili, obrnuto, da pronađu dodatne razloge za odlaganje članstva i zadržavanje kandidata na čekanju. Sve je stvar političke volje“, rekao je Shea za Albanian post.

Pojašnjava da proces članstva Kosova u Natou sporo napreduje s obzirom na to da četiri zemlje, punopravne članice ne priznaju kosovsku nezavisnost.

"Nakon izbijanja rata u Ukrajini, ova mala zemlja je tražila ubrzano članstvo u Natou. Ali, s obzirom na to da u Natou postoje četiri saveznika koji ne priznaju Kosovo – Grčka, Španija, Rumunija i Slovačka – i da se odluka o novim članicama mora donjeti jednoglasno, zahtjev Kosova nije napredovao. Potreban nam je politički pritisak na ove zemlje da prestanu da stvaraju vještačke izgovore o svojim nacionalnim manjinama i da priznaju Kosovo“, ukazao je Shea.

Kao drugi faktor koji utiče na članstvo Kosova u Nato Alijansi, Shea je naveo dijalog između Beograda i Prištine.

Smatra da članice Natoa treba da obrate pažnju da Srbija ne stavlja veto na članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama.

On predlaže da Kosovo i saveznici rade na alternativnim strategijama, uključujući članstvo Prištine u Nato programima kao što je Partnerstvo za mir.

"Saveznici Kosova, kao i njegovi regionalni susjedi u Natou, moraju da osmisle ubjedljivu strategiju za prevazilaženje prepreka i argumentaciju koristi od članstva – za razvoj Kosova i za sam savez. Članstvo Kosova može doprinjeti stabilnosti i bezbjednosti u regionu i širom Evrope”, ocijenio je Shea.

Kaže da je uloga Sjedinjenih Država ključna u procesu članstva Kosova u Alijansi.

Primjećuje da je bivši američki predsjednik Joseph Biden bio oprezan u širenju Natoa zbog rata Ukrajine i Rusije, ali nova američka administracija pod vođstvom Donalda Trumpa može biti otvorenija za članstvo Kosova.

"SAD su bile mlake prema članstvu Ukrajine u Natou iz straha da ne provociraju Rusiju i zbog dodatnih troškova za američki odbrambeni budžet. Ali Trumpova administracija možda više podržava Kosovo. Dakle, on ima neke simpatije za Kosovo. Moraćemo da sačekamo i vidimo”, rekao je Shea.

Shea konstatuje da, iako članstvo Kosova u Natou može imati snažnu podršku javnosti, još uvijek postoje kratkoročne prepreke koje bi mogle odložiti proces.

Nova vlada Kosova, poslije izbora, prema njegovim riječima, moraće da uspostavi pouzdane odnose sa Vašingtonom i Briselom, uprkos teškoćama.