Nema zavisnosti

Američke sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) neće uticati na tržište goriva na Kosovu, ocjenjuje Udruženje naftne industrije Kosova, ali Privredna komora Kosova ukazuje da mjere SAD mogu uticati na cijene proizvoda u Srbiji, koji se uvoze na Kosovo, prenosi RSE.

Predsjednik Udruženja naftne industrije Kosova Fadil Berjani ukazao je da Kosovo ne uvozi gorivo iz Srbije i da zbog toga „neće biti kretanja cijena nafte i benzina u zemlji“.

Carina Kosova potvrđuje da tokom 2024. godine nije bilo uvoza nafte i benzina iz Srbije.

Iz Privredne komore Kosova, pak, poručuju da sankcije NIS-u mogu uticati na eventualno povećanje cijena proizvoda u Srbiji, koji se potom uvoze na Kosovo.

SAD su 10. januara stavile NIS na listu sankcija, zbog akcija ruske kompanije Gasprom njeft.

Svrha sankcija je da spreče Rusiju da koristi energetske prihode za svoj rat u Ukrajini.

Nema zavisnosti od Srbije

Naftaši Kosova su spremni i podržavaju embargo na uvoz goriva iz Srbije, kaže Berjani.

Prema njegovim riječima, oni uopšte ne uvoze naftu iz Srbije i nemaju veze sa NIS-om.

„Svi uvoznici koje Kosovo ima, oko 60, uvoze preko Porto Romana, iz Dursa u Albaniji“, kaže Berjani za RSE.

Prema podacima RSE iz Carine Kosova za 2024. godinu, Kosovo je uvezlo preko 808 miliona litara dizela, u vrijednosti od preko 501 milion eura, i preko 92 miliona litara benzina, u vrijednosti od oko 56 miliona eura.

U međuvremenu, tokom 2023. godine uvezeno je više od 740 miliona litara dizela, u vrijednosti više od 507 miliona eura, i više od 86 miliona litara benzina, u vrijednosti više od 55 miliona eura.

Te godine je uvoz goriva iz Srbije činio manje od 1 odsto ukupnog uvoza, prema podacima Carine, dok ga prošle godine uopšte nije bilo.

„Minimalni“ eventualni efekti

Berjani kaže da ni u slučaju povećanja cijena nafte i benzina u Srbiji, tako nešto neće uticati na Kosovo.

„U svim situacijama ne zavisimo od Srbije ni za šta, što se tiče naftnih derivata. Ne treba paničariti oko cijena, jer nema uticaja na srpsko tržište“, kaže Berjani.

On pokazuje da je na Kosovu trenutno cijena ulja po litru u prosjeku od 1,25 do 1,28 eura, dok je u Srbiji 1,70 eura.

Ni Lulzim Rafuna, predsjednik Privredne komore Kosova, ne očekuje povećanje cijena goriva na Kosovu.

„Srbija je malo tržište da pravi bilo kakav nered. Nije kao Amerika ili Njemačka“, kaže on.

Međutim, Rafuna upozorava da bi eventualno povećanje cijena goriva u Srbiji, kao posljedica sankcija, moglo indirektno da utiče na Kosovo.

On kaže da u Srbiji ima mnogo stranih kompanija, američkih, njemačkih, italijanskih i turskih, koje svoje proizvode prodaju na Kosovu.

Eventualno povećanje cijene proizvodnje proizvoda u Srbiji za ove kompanije, prema njegovim riječima, može da izazove „minimalne indirektne efekte” i na kosovsko tržište.

„Proizvodi koje uvozimo od ovih stranih kompanija, koje proizvode u Srbiji, mogu da dođu kod nas po nešto većoj cijeni nego što imamo sada. Ali ovo je samo pretpostavka“, kaže Rafuna.

On dodaje da bi i u tom slučaju efekat bio minimalan, jer ako tržište Kosova ne bude spremno da prihvati iste proizvode iz Srbije po eventualno nešto višim cijenama, uvoznici će se orijentisati na skuplje proizvode iz drugih zemalja.

Kosovo većinu svoje robe uvozi iz inostranstva – zemalja regiona, Evropske unije, Turske itd.

U prosjeku godišnje uvozi robe u vrednosti od pet milijardi eura, od osnovnih do građevinskih proizvoda, dok izvozi ispod milijardu eura, uglavnom metalne i plastične proizvode.

Izvor: RSE