Ocjena analitičara

Analitičari na Kosovu ocjenjuju da Kosovo za četiri godine vlade Albina Kurtija zbog dijaloga nije ostvarilo napredak na putu ka EU i dodaju da će stranka koja nakon izbora formira vladu, morati da vodi računa o važnosti implementacije sporazuma, prenosi Ekonomija onlajn.

Analitičar Dritero Arifi kaže da bi vrijeme izgubljeno zbog neispunjavanja preuzetih obaveza iz sporazuma moglo imati velike posljedice u procesu evropskih integracija Kosova.

Arifi kaže da je dijalog imao uspona i padova, ali naglašava da je vlada Kosova u nekom obliku prihvatila plan EU.

„Vlada Kosova je prihvatila Briselski sporazum i Aneks iz Ohrida, obavezala se da i poštuje, to je sve dokumentovano unutar EU i svaka će vlada koja dođe nakon izbora, biti dužna da implementira te sporazume. Mora se računati da izgubljeno vrijeme nema cijenu, jer geopolitičke prilike se mijenjaju, međunarodni odnosi takođe i ako nismo u njima, možemo ostati u 'statusu kvo', a to je nerazvijenost zemlje i nesposobnost integracije u euroatlantsku strukturu“, objasnio je Arifi.

U vezi sa Zajednicom srpskih opština, predložio je da, ko god pobjedi na izborima u februaru, pošalje nacrt statuta na ocjenu Ustavnom sudu, ističući da je konačna odluka politička i da utiče na način na koji će se transformisati politički sistem Kosova.

„Prvo što treba da urade jeste da nacrt statuta Zajednice srpskih opština pošalju Ustavnom sudu na procenu. Jer, na kraju krajeva, svaka odluka je politička, moraćemo da odlučimo da li ćemo je uspostaviti, kako ćemo je uspostaviti, pod kojim uglom ćemo je uspostaviti. Dakle, postoje neke procedure koje su, osim što su legalne, i političke“, rekao je on.

Analitičar Albinot Maloku kaže da je velika razlika između obećanja koje je dala aktuelna vlast i onoga što sprovede.

„Četiri godine vlade Albina Kurtija nisu u skladu sa datim obećanjima, između ostalog i u vezi sa dijalogom. Obećanje je da neće biti ulaska u dijalog, niti nastavka dijaloga bez ispunjenja uslova. Od toga ni ova vlast, a ni druga koja dođe, ne mogu pobjeći“, rekao je Maloku.

On je rekao da svaka vlada ima obavezu da napreduje u dijalogu i ispunjava međunarodne obaveze, koje su, prema njegovim riječima, neophodne za napredak Kosova ka evropskim integracijama i članstvu u međunarodnim organizacijama.

“Pitanje ZSO je suštinski dio procesa dijaloga, koji se godinama nameće, ne protiv naše volje, već kao posljedica okolnosti. Kao rezultat toga, sadašnja vlast, bez obzira na distancu koju je uspjela da napravi po ovom pitanju, pokušava da napravi modalitet u skladu sa onim što je realnost, a to je da i sljedeću vladu čekaju ista pitanja”, rekao je Maloku.

Izvor: Kosovo Online/Ekonomia Online