Bivši premijer

Bivši premijer Avdullah Hoti, kandidat za poslanika iz Demokratskog saveza Kosova, kritikovao je Kurtijevu vladu zbog njenog pristupa situaciji na sjeveru Kosova.

Hoti je za TV Dukađini, rekao da je trenutna situacija na sjeveru daleko od onoga što se može nazvati normalnom, što je izazvalo zabrinutost zbog nedostatka zastupljenosti srpske zajednice u kosovskim institucijama.

Hoti je podsjetio da su prije 2021. prethodne vlade radile na obezbeđivanju stabilne situacije na sjeveru.

„Izvor problema na sjeveru je Srbija. Sada ono što su prethodne vlade radile jeste da su pokušale da koordiniraju bezbjednosna pitanja na sjeveru kako bi se skinula sa dnevnog reda, da se situacija tamo maksimalno normalizuje, imali smo četiri gradonačelnika, 700-800 policajaca, zvaničnika iz agencija za sprovođenje zakona, sudova i raznih agencija koje su radile po ustavu i zakonima Kosova. Da li su bili lojalni Srbiji, možda su i imali saradnju. Jasno je da su četiri gradonačelnika na sjeveru s vremena na vrijeme održavala sastanke sa predsjednikom Srbije“, rekao je on.

Dodao je da iako izvor problema ostaje Srbija, strategija Vlade Kosova treba da bude stvaranje stabilne i nepovratne situacije postepenim delovanjem.

U tom kontekstu, Hoti je kritikovao promociju projekata na sjeveru bez uključivanja lokalne srpske zajednice.

„Mi ne analiziramo procese, mi analiziramo stanje koje je ova vlast zatekla 2021. godine i situaciju koju imamo danas na sjeveru. Bila su četiri gradonačelnika koji su predstavljali srpsku zajednicu, koji su radili po zakonu Kosova. Imali ste policajce, funkcionere u tužilaštvu i sudovima i u drugim institucijama, u Skupštini Kosova. Ali svi su izabrani i djelovali su u skladu sa zakonima i ustavom Kosova. U međuvremenu, danas dok govorimo, na sjeveru imamo tri puta više snaga Kfora. Dok govorimo, nemamo predstavnike srpske zajednice u lokalnoj samoupravi na sjeveru. Ovu činjenicu niko u Americi i Evropi ne prihvata“, rekao je on.

Hoti je kazao da nije dobro ako premijer promoviše izgradnju policijskih stanica na sjeveru bez prisustva lokalne zajednice.

„Mora se naći neko iz lokalne zajednice da otvori radove, da ubedi zajednicu da je to za njihovo dobro. Da li ćemo doći do tačke da oni budu potpuno lojalni državi Kosovo, ne znam. Ali naša strategija kao nacije od 1990-ih pa nadalje je bila da napredujemo korak po korak, da stvaramo situacije koje su nepovratne“, dodao je Hoti.

On je kritikovao vladu Albina Kurtija opisujući je kao najslabiju vladu od proglašenja nezavisnosti.

Hoti je naveo da su posljednje četiri godine bile period velikih neuspjeha aktuelne vlade, neispunjavanja izbornih obaveza i štetnih procesa izgradnje države.

„Ako uporedimo sa prethodnim vladama, ove četiri godine bile su godine najslabije vlasti koju je Kosovo imalo od proglašenja nezavisnosti. Drugo, ako uporedite ovu vladu sa obećanjima koja je dala, oni su nula. Apsolutno nula“, naveo je Hoti.

Prema njegovim riječima, proces dijaloga Srbije i Kosova odveli su od međunarodnog priznanja. 

„Degradirano je i unapređenje demokratije u državi“, rekao je Hoti.

Dodaje da je degradacija vidljiva i u oblastima kao što su unapređenje demokratije, međunarodni odnosi i dijalog sa Srbijom.

„Čak i sa državotvornim procesima Kosova. Smatram da je to veoma naštetilo i procesu dijaloga i spoljnoj politici. Čak i u međualbanskim odnosima. Ali i u unutrašnjoj demokratiji, slobodi medija, sindikalnom organizovanju, toleranciji koju treba da imamo u javnoj raspravi“, dodao je Hoti.
 
Izvor: Kosovo online/Dukagjini