Ministarstvo spoljnih poslova Kosova zatražilo je od međunarodne zajednice da Srbiju proglasi odgovornom i sankcioniše za napad na vodotok Ibar-Lepenac, prenosi Gazeta express.

Ministarstvo je izdalo dokument sa, kako su nazvali, „preliminarnim nalazima“ istrage za napad na strukturu kanala Ibar-Lepenci. U ovom dokumentu se navodi da se iz obavještajnih podataka koje je podjelilo sa saveznicima, pokazuje da Srbija nastavlja strategiju agresije, koristeći sve vrste resursa, uključujući veze sa organizovanim kriminalom, u pokušaju da izazove štetu i nestabilnost unutar Kosova.

Kako je saopštilo Ministarstvo spoljnih poslova, „Srbija nastavlja obuku terorističkih grupa koje ih koriste za terorističke akcije, kao što to čini i država Iran“.

„Ovi teroristi djeluju unutar Srbije u blizini granice sa Kosovom, kako bi izvršili terorističke akte unutar Kosova. Srbija ne samo da kontinuirano krši suverenitet Kosova, već predstavlja prijetnju regionalnom miru. Ona ostaje blisko povezana sa silama poput Rusije koje imaju za cilj da provociraju i testiraju Zapad, odnosno Nato i EU, u napadu na zemlje koje nisu članice Natoa na Balkanu“, navodi se u dokumentu.

Povodom napada na Ibar-Lepenac, Ministarstvo tvrdi „da je to kopija varvarskog rata koji je vodila Rusija, prilagođena regionalnim prilikama“. Kako kažu, ovakav napad na Kosovu, iako ima i trupa Natoa, je test za Zapad.

„Međutim, Rusija i Srbija su pojačale svoje napade na zapadnu demokratiju uz značajno prisustvo Nato trupa. Ovaj novi kvalitet ratovanja, kinetički napad, više nije samo hibrid – test je za Zapad. To bi moglo rezultirati sličnim akcijama na Balkanu ili drugim zapadnim zemljama u Evropi ako ga Zapad ne prozove i odgurne“, navodi se u pismu.

Povodom posljednjeg napada na Ibar-Lepenac, Ministarstvo pravde kaže da je to još jedan korak i nova strategija Srbije.

„U ovom napadu velikih razmjera kod Zubinog Potoka upotrebljeno je oko 20 kilograma eksploziva da je teško oštetio glavni kanal hidrosistema Ibar Lepenac. Ovim napadom oštećena je toliko vitalna infrastruktura za snabdjevanje vodom za piće da je desetine hiljada građana imalo nedostatak vode za piće“, navodi se u pismu.

Pominje se i zavisnost elektrane od vode kanala Ibar-Lepenac.

U Ministarstvu spoljnih poslova kažu da Kosovo i njegovi saveznici znaju da Milan Radoičić, koji i dalje slobodno luta Srbijom, uživa podršku Vojske Srbije i državnih institucija, uključujući predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, Aleksandra Vulina i Marka Đurića.

Navode da je ovaj napad imao za cilj da nanese nepopravljivu štetu kritičnoj infrastrukturi Kosova, ugrožavajući nacionalnu bezbjednost i narušavajući život na Kosovu.

Ovo uključuje prijetnju ozbiljnih prekida osnovnih usluga kao što je snabdjevanje pitkom vodom za 700 hiljada stanovnika u opštinama kao što su Mitrovica, Zvečan, Vučitrn, Obilić, Skenderaj i Kosovo Polje.

Takođe i kršenje sistema hlađenja termoelektrana Kosova, smanjenje snabdjevanja električnom energijom do 60 odsto i centralnog grejanja u Prištini, uz potpuni prekid struje za 130.000 građana i oštećenje telekomunikacija širom zemlje.

Na kraju dokumenta sa preliminarnim nalazima, Kosovo je zahtjevalo oštru kaznu za napade na Kosovo, ne samo kao kršenje međunarodnih normi, već i kao direktnu prijetnju miru i bezbjednosti u Evropi.

„Takođe prihvatite odgovornost Srbije za napade, što je ista taktika koju koristi Rusija u Ukrajini za ciljanje kritične civilne infrastrukture, i smatrajte Srbiju direktno odgovornom, uvodeći sankcije Srbiji zbog skrivanja i podrške terorističkim grupama. Republika Kosovo poziva svoje saveznike da preduzmu odlučne korake kako bi osigurali odgovornost i na taj način sprečili Srbiju i Rusiju od dalje političke i vojne eskalacije“, navodi se u pismu.

Izvor: Kosovo Online/Gazeta Express