Operativno pitanje

Ministar odbrane Kosova Ejup Maqedonci izjavio je da Bezbjednosne snage (BSK) mogu na sjever Kosova u koordinaciji sa Kforom, piše Koha.

Dodao je da zbog dogovora iz 2013. godine BSK ne mogu učestvovati u akcijama na sjeveru.

"Kontinuirano, tokom svakog incidenta na sjeveru, komunicirali smo sa Kforom. Još 24. septembra sam kontaktirao Kfor, izrazio sam spremnost da pružim podršku trupama i specijalizovanim jedinicama. Normalno u trenucima kada to procijene da treba”, rekao je Maqedonci.

Ministar odbrane Kosova je dodao da je i nakon napada na kanal Ibar-Lepenac kontaktirao Kfor, a da su to učinili i premijer Aljbin Kurti i ministar unutrašnjih poslova Xhelal Sveçla.

„Vjerujem da je sa premijerom razgovarano o zahtevu, da podržimo policiju i Kfor da izvrše svoju misiju na sjeveru. Kfor nije sila odvraćanja, već sigurnost i stabilnost partnerskih snaga. Sa mandatom Natoa, činjenicu da moramo da koordiniramo sa njima ne smatramo kao zaustavljanje. BSK su snage obučavane da djeluju u svakom dijelu Kosova. Namjeravamo da unapred koordiniramo sa Kforom kada postoji potreba za delovanjem. On ima mandat da štiti granice, da spreči povratak srpskih okupacionih snaga”, rekao je on.

Istakao da onog trenutka kada se osjeti potreba, BSK će u koordinaciji sa Kforom ući na sjever Kosova.

"Kada se proceni da postoji potreba za učešćem, BSK će biti na sjeveru i to će biti urađeno u koordinaciji sa Kforom. Procijenjujem da BSK ima mandat da djeluje na cijeloj teritoriji. Zahtjev za koordinacijom je operativno pitanje, a ne mandat. Nije upitno da li mandat treba da bude BSK na sjeveru, pitanje je operativni aspekt i potreba za koordinacijom”, dodao je on.

Prema njegovim riječima, 2013. godine se bivši premijer Hashim Thaçi se posvetio ovom pitanju „ne svojom voljom”.

„Nijedan premijer se ne bi jednostrano obavezao, procijenjujem da je postojao sporazum kojim je od njega traženo da se zalaže da neće angažovati BSK na sjeveru sa Kforom. Cijenim da zemlja treba da poštuje obećanje”, dodao je on.