Poslanik LDK-a

Poslanik i član rukovodstva Demokratskog saveza Kosova Avdullah Hoti u intervjuu za Glas Amerike okrivio je vladu Albina Kurtija za napuštanje dijaloga Kosova i Srbije koje vodi međusobnom priznanju i okretanja međunarodnog pritiska sa Srbije na Kosovo.

„Ne postoji drugi način osim dijaloga za normalizaciju naših odnosa sa sjevernim susjedom. Problem je u tome što je tokom ovog vladajućeg mandata napušten dijalog o priznavanju, koji je bio uokviren u prethodnoj vladi i ušlo se u drugi način rješavanja nekih pitanja koja su možda tehnički važna, a koja ne rješavaju glavni problem, odnosno između dvije države, Kosova i Srbije, što je obostrano priznanje“, kazao je Hoti.

Dodaje da je sada napravljena neka vrsta novog statusa-kvo po pitanju odnosa Kosova i Srbije dogovorom u Briselu i aneksom u Ohridu, a svi pritisci su se okrenuli u pravcu Kosova.

Govoreći o sporazumu postignutom u Vašingtonu 2020. godine, Hoti kaže da  je i on, kao i mnogi drugi procesi, degradiran u posljednje četiri godine.

„Da je sporazum koji je postignut u Vašingtonu septembra 2020. godine počeo da se primjenjuje danas, ekonomska, socijalna i politička situacija na Kosovu bila bi potpuno drugačija“, navodi.

Dodaje da unapređenje odnosa u ekonomskom aspektu stvara klimu koja omogućava lakše postizanje konačnog dogovora.

Prema njegovim riječima, kada bi se dijalog započet u Briselu u prethodnoj vladi nastavio za konačni dogovor, za međusobno priznanje i istovremeno sproveo Vašingtonski sporazum, uvjeren je da bi situacija danas bila sasvim drugačija.

„Ne znam da li bismo završili proces međusobnog priznavanja sa našim sjevernim susjedom, ali znam da bi se stvorio potpuno drugačiji ekonomski i politički kontekst. Mi bismo ovo konzumirali kao proces i Kosovu bi se otvorio put za evroatlantske integracije“, navodi.

Na pitanje o odnosima u međunarodnoj areni, Hoti kaže da je Demokratski savez Kosova u svojoj političkoj agendi uvijek imao produbljivanje savezništva, krčenje puta ka evroatlantskim integracijama i navodi da su odnosi sa međunarodnim partnerima narušeni u posljednje četiri godine.

„Sada ima već četiri godine kako u vladi ima nekih populista koji nisu doneli nikakvu korist, nisu napravili nijedan korak napred za Kosovo, da konsoliduje svoje državljanstvo i da unapredi evroatlantske integracije. U posljednje četiri godine nismo imali nikakvo novo priznanje, nijedno međunarodno priznanje, proces dijaloga nije napredovao, imali smo raskid sa glavnim saveznicima i dobro je što se ovaj mandat završava. Nadam se da će proevropska, proamerička vlada preuzeti upravljanje zemljom“, kazao je.

Govoreći o predstojećim izborima na Kosovu i očekivanjima LDK, Hoti navodi da su se oni već dokazali političkim akcijama koje su preduzimali u proteklom periodu, kao i da su se za posljednje četiri godine, skoro u svakom pogledu, mogle vidjeti smo samo populističke deklaracije bez ikakvog pomaka, čak ni u unutrašnjoj politici u pogledu ekonomskog razvoja.

Izvor: Kosovo Online/VOA