Portparol CIK-a

Centralna izborna komisija (CIK) formiraće na stotine mobilnih timova kako bi se omogućilo osobama sa posebnim potrebama koje ne mogu da izađu na biračko mjesto, da glasaju na parlamentarnim izborima 9. februara, prenosi Klan Kosova.

Programom glasanja za lica sa posebnim potrebama i okolnostima obuhvaćeni su bolesnici ili osobe sa invaliditetom koji ne mogu da napuste svoje domove, lica u bolnicama, stara lica u domovima, zatvorenici u zatvorima i pritvorenici u pritvorskim centrima, lica u prihvatilištima za zaštitu žrtava i lica u kućnom pritvoru.

Portparol CIK-a Valmir Elezi rekao je da će Komisija formirati mobilne timove u svakoj opštini, koji će na dan izbora ići sa jedne adrese na drugu, kako bi omogućili glasanje tih različitih kategorija.

„Birači sa posebnim potrebama i okolnostima podjeljeni su u tri glavne kategorije. U prvu kategoriju spadaju birači sa bolestima ili invaliditetom zbog kojih ne mogu da napuste kuću. Njihova registracija počinje 4. januara i završava se 5. februara 2025. U drugu kategoriju spadaju birači koji se nalaze u različitim institucijama, kao što su bolnice, domovi za stara lica, prihvatilišta za zaštitu žrtava, zatvori, pritvorski centri. Njihova registracija se vrši u saradnji sa nadležnim institucijama od 30. januara do 5. februara 2025. godine. U treću kategoriju spadaju birači u posebnim okolnostima koji iz bezbjednosnih razloga ne mogu da izađu na biračko mjesto i birači koji su u kućnom pritvoru. Upis birača u kućnom pritvoru vrši se u saradnji sa nadležnim institucijama, počev od 30. januara do 5. februara 2025. godine“, naveo je Elezi.

Osim što će se tim kategorijama birača omogućiti da glasaju iz svojih domova ili ustanova gdje su smješteni, Elezi je rekao da će CIK nastaviti da vodi računa o još jednoj kategoriji birača.

On je istakao da CIK omogućava slepima i slabovidima da glasaju uz čuvanje tajnosti glasanja, što je, kako kaže, proces koji rijetko gdje u svijetu postoji.

„Centralna izborna komisija je među retkim institucijama u svijetu koja omogućava slijepim i slabovidim licima da glasaju potpuno nezavisno i uz čuvanje tajnosti glasanja. To je moguće od 2009. godine, bilo na lokalnim izborima ili na izborima za Skupštinu Kosova. Za svaki izborni proces, nakon što se dizajn i sadržaj glasačkog listića odobri sa konkurentskim subjektima, CIK štampa šablone na Brajevom pismu, koje šalje svakom biračkom centru. Ovi šabloni na Brajevom pismu su jednostavni za korišćenje i služe za postavljanje glasačkog listića“, pojašnjava Elezi.

Izvor: Kosovo online/Klan Kosova