Iskoristiti mehanizme

Evropska unija bi trebalo snažnije da iskoristi sve mehanizme koje ima kada je u pitanju sprovođenje sporazuma postignutih u procesu dijaloga Kosova i Srbije koji se vodi u Briselu, izjavio je za RTK2 Ilir Deda, iz instituta za humanističke studije u Beču. S druge strane novinar Gëzim Baxhaku navodi da briselski dijalog neće biti među prioritetima spoljne politike nove američke administarcije.

U spoljnoj politici SAD se malo toga mijenja, trebalo bi reći jasno i nedvosmisleno da politiku na globalnom nivou određuje predsjednik, ali tu veliki značaj imaju Kongres i Senat. Prema mišljenju novinara Gëzima Baxhakua vraćanjem Donalda Trumpa u Bijelu kuću neće se ništa značajnije promjeniti na globalnom planu.

"Mnogo dinamičnija spoljna politika, spoljna politika koja će u sebi imati i mnogo više elemenata pritisaka i zahtjeva, odlučnijh zahtjeva da ono što se dogovori, da ono što traže SAD da se  ostvari, ako se to ne ostvari, nudiće šargarepu, ali će se mnogo više nego do sada predsjednici  i štap koristiti“, mišljenja je Baxhaku.

Sagovornik RRTK2 dodaje da odnosi Kosova i Srbije nisu prioritet buduće američke administracije.

"Tramp će nastaviti ono što je radio tokom prvog mandata. On će pregovore pokušatiti koliko god je moguće da uskladi sa ekonomskim reformama, saradnjom itd. Jer je to prema njegovom mišljenju - ubeđenju najbolji put da se problemi rješavaju. Što se tiče pregovora, oni će biti mnogo dinamičniji, odnosno njegovi saradnjici, ljudi koji budu dobili mandat da pomažu pregovore će, postoji mogućnost da polako oni i preuzmu i vodeću ulogu u pregovorima, nezavisno od toga što je generalna skupština UN ovlastila EU. Rekao sam i ponavljam, EU tu nije ispunila svoju ulogu, Eu nema mehanizme da nekoga natera da primjeni ono što je dogovoreno“, smatra Baxhaku.

Kada je u pitanju dijalog Kosova i Srbije koji se vodi u Briselu, Ilir Deda, iz instituta za humanističke studije objašnjava da bi EU trebalo snažnije i jasnije da  iskoristi sve svoje mehanizme koje ima, da strane podstakne da sprovedu svoj domaći zadatak.

"Znamo koji je domaći zadatak, to se zna. Nema više dodatnih pregovora i tako to. Ima pregovora o drugim stvarima kako da se ispini ovaj prošlogodišnji sporazum, ima puno toga, ali da se tu nešto menja ili da se mijenjaju oni pređašnji sporazumi, toga nema“, kazao je Deda.

"Donald Trump neće imati toliko razumevanja za odnose Kosova i Srbije, nema vraćanja na Vašingtonski sporazum, to je bilo neko srećnije vrijeme", objašnjava Deda.

"Gospodin Trump će više biti fokusiran na Kinu, ja vjerujem i kad se prati ono o čemu se govori u SAD-u, to je da će se on stvarno potrudititi za mir u Evropi. "Znači, Ukrajina – Rusija, a mi dobijamo jednu šansu. I, to dobijamo jednu šansu zato što su ovdje američki vojnici, a gospodin Trump je rekao i ne bi trebalo da se ne vjeruje u to, da on može vratiti kućama što više američkih vojnika, jer je rekao: "Ja ne znam, zašto su naši vojnici svuda po svijetu“. Pitanje je, da li će se neko baviti nama poslije potencijalnog mirovnog sporazuma Ukrajine i Rusije ili prije“, zaključuje Deda.

Ono u čemu su saglasni sagovornici RTK2 je da dijalog Kosova i Srbije koji se vodi u Briselu pod pokroviteljstvom EU je klinički mrtav.