Partnerstvo ostane snažno

Odnosi Sjedinjenih Država sa Kosovom nisu se mijenjali sa različitim administracijama, rekla je u intervjuu za RSE Erin Elizabeth McKee, pomoćnica administratora u Birou za Evropu i Evroaziju pri USAID-u.

"Naša posvećenost, posvećenost američkog naroda narodu Kosova jeste opstala i uvjerena sam da će tako i nastaviti", rekla je McKee.

McKee, koji je u posjeti Kosovu povodom 25. godišnjice rada USAID-a na Kosovu, istakla je da će se prioriteti USAID-a u budućnosti fokusirati na pomoć Kosovu na evroatlantskom putu, prelazak na zeleniju i obnovljivu energiju i korišćenje ekonomskih mogućnosti.

RSE: Na 25. godišnjicu rada USAID-a na Kosovu, koja su neka od najznačajnijih dostignuća koje ste vidjeli tokom ovih godina?

McKee: Moram da kažem, vrijeme od 25 godina djeluje i kratko i dugo. Kada smo prvi put bili ovdjie, naravno, to je bio odgovor na oporavak, obnavljanje (zemlje).

Ako analiziramo, čak i za samo dvje posljednje godine od kada sam u ovoj ulozi i tokom moje tri posjete Kosovu, napredak je bio nevjerovatan.

Od oporavka, obnavljanja, do stvaranja nevjerovatne nove budućnosti, izgradnje demokratskih institucija, otvaranja radnih mjesta, težnje ka evroatlantskoj budućnosti, prepoznavanja nade i mogućnosti na licu svakog građanina Kosova i obezbjeđivanja da naše partnerstvo ostane snažno. Ta evolucija, ta transformacija je bila izuzetna.

RSE: Kako se trenutni prioriteti Vlade SAD uklapaju sa projektima i inicijativama koje USAID sprovodi na Kosovu?

McKee: Naša tri glavna prioriteta su da ostanemo na svom kursu, da pomognemo Kosovu u procesu evroatlantskih integracija, da pomognemo Kosovu da pređe na zeleniju, obnovljivu, održivu i bezbjednu energiju.

Energija budućnosti je podloga svega, od poslovanja do javnih usluga, kao što su obrazovanje, zdravstvo.

Moramo da imamo struju, vodu, grejanje zimi.

I naravno, treće su ekonomske mogućnosti.

Kada govorimo o demokratiji, najbolji način da pokažemo ljudima bilo koje nacije šta demokratija pruža je da se otključa taj ekonomski potencijal, zaustavi odliv mozgova i pomogne ljudima da pronađu svoju budućnost u svojoj zemlji i pomognu u izgradnji boljeg sutra.

To su tri oblasti na koje smo fokusirani, bili smo i bićemo.

RSE: Sa novom administracijom u Sjedinjenim Državama, moglo bi biti imenovano novo rukovodstvo USAID-a. Koje promjene, ako ih ima, očekujete u podršci USAID-a Kosovu?

McKee: Dakle, ne mogu da predvidim kakva će biti politika izabranog predsjednika, iako smo svi zajedno prošli kroz više administracija, u stvari pet različitih predsjedništva, uključujući administraciju predsjednika Trumpa. Mogu reći da se odnos (prema Kosovu) nije mijenjao i naša posvećenost, posvećenost američkog naroda narodu Kosova je opstala i uvjerena sam da će se tako i nastaviti.

RSE: Kako mislite da će se uloga USAID-a dalje razvijati u narednim godinama?

McKee: Ja to vidim kao odnos i kako se Kosovo kao nacija razvija i sazreva, naš rad će ići istim tokom.

Prešli smo put od oporavka, kao što sam rekla, i neke vrste humanitarne pomoći do izgradnje boljeg sutra.

To znači otvaranje radnih mjesta, ulaganje u privatni sektor, čime se obezbjeđuje da sljedeća generacija ima vještine u 21. vijeku koje primenjuje za privlačenje stranih investicija.

Američke investicije bi bile najbolje. I, naravno, težnja ka evroatlantskim integracijama tako da zajednica naroda kojoj SAD pripadaju, savezi, partnerstva, trgovina i, naravno, duga istorija nastave da traju.

A Kosovo ima veliku ulogu u tom partnerstvu i u toj budućnosti.

Ne očekujem da će Sjedinjene Države promeniti sopstvenu poziciju i rad sa svim našim evropskim partnerima, uključujući Kosovo.

RSE: Čuli smo od američkih zvaničnika o izazovima odnosa američke administracije i aktuelne Vlade Kosova i premijera (Albina) Kurtija, kao i da je bilo zabrinutosti u vezi sa partnerstvom SAD i Kosova. Možete li da date ocjenu dosadašnje saradnje USAID-a sa Vladom Kosova?

McKee: Dakle, svako partnerstvo, bilo da je u pitanju brak ili bilateralno strateško partnerstvo, ima svoje uspone i padove.

Ali mislim da iz onoga što sam videla, posebno tokom ove posjete, prevazilazite te prepreke i ponovo identifikujete tu zajedničku osnovu, one zajedničke ciljeve na kojima radite zajedno.

Više administracija (je bilo) na američkoj strani, više administracija na strani Kosova.

I mislim da je, kao što ste vidjeli, naš rad, naše partnerstvo, posebno za narod Kosova, ostalo stabilno i nepokolebljivo.

Politika ponekad može zasjeniti ono dobro koje činimo, koje američki narod želi da učini sa narodom Kosova.

I mislim da su, kao što ste vidjeli, naše prisustvo, naši programi i naš rad ostali nepromjenjeni.

RSE: Da li je bilo trenutaka kada je USAID morao da "pauzira" saradnju sa aktuelnom vladom?

McKee: Nikada nismo pauzirali naš rad i ne namjeravamo.

RSE: Gledajući u budućnost, šta USAID očekuje od buduće vlade?

McKee: Predstoje nam izbori u februaru.

RSE: Šta očekujete?

McKee: Dakle, svuda u svijetu radimo na izgradnji jake, otporne demokratije, nije važan ishod izbora, već da je izborni proces slobodan, transparentan i pošten i da glas naroda, narod Kosova sam određuje svoju budućnost, bira svoje lidere.

A naše partnerstvo pomaže da se njihov glas čuje, da se njihovi glasovi prebroje i da, bez obzira na ishod, taj slobodan i pošten demokratski proces bude snažan.

Tako se obezbjeđuje vera u demokratiju, bez obzira ko pobjedi.

RSE: Šta će biti glavna oblast fokusa USAID-a?

McKee: Pa, veoma smo uzbuđeni... Jedan od razloga zašto sam ovdje je da podržim postizanje reformi u okviru Plana rasta Zapadnog Balkana.

Ovo je prava prilika za svih šest zemalja Zapadnog Balkana da napreduju u pristupanju EU, da budu u stanju ne samo da donesu reforme, već da ih sprovedu na smislen način da svaki građanin razume šta im omogućavaju, da mogu da sagledaju šta članstvo u EU ili šta ekonomska integracija i povezanost mogu doneti njima, njihovim porodicama, njihovim zajednicama.

I naravno da otvorimo vrata za veće investicije i privredni rast.

Imala sam sjajnu priliku sinoć da proslavim novu investiciju Sjedinjenih Država u Gjirafu.

I mislim da znate priču o Gjirafi iz 2012. godine, veoma mali grant od USAID-a za kupovinu servera i nekoliko UPS-a (uređaja za neprekidno napajanje), jer opet, energija je osnova svega i morala je da ostane stabilna. Pogledajte Gjirafu danas i pogledajte mogućnosti koje ova platforma ima. To je neka vrsta Plana rasta Zapadnog Balkana na djelu.

Hajde da razvijemo prekograničnu trgovinu. Hajde da stvorimo prilike za male preduzetnike, za preduzeća u vlasništvu žena da prošire svoje poslovanje. I to po modelu 21. vijeka koji otključava ogroman potencijal i tokove kapitala, što ukazuje kuda želimo da idemo i na šta smo fokusirani.

Imala sam veliku privilegiju juče u Prizrenu da proslavim našu 25. godišnjicu i srela sam se sa mladima, sljedećom generacijom kosovskih lidera preduzetnika. Njihova energija, njihov entuzijazam je bio vidljiv.

Nisu videli sebe kako napuštaju zemlju, stiču obrazovanje i pokušavaju da zarade novac negdje drugde, već kako reinvestiraju u svoje vještine, svoje znanje i energiju na Kosovu, ovde kod kuće.

To je ono što mi daje najveću nadu za budućnost. I to je najdragocjenije bogatstvo Kosova.

To je vaš ljudski kapital. I naravno, mladi predstavljaju najživlji, najdragoceniji element koji doprinosi budućnosti na kojoj radimo.