Godišnji govor u Skupštini

Predsjednica Kosova Vjosa Osmani u svom godišnjem govoru u Skupštini govorila je o dijalogu između Kosova i Srbije i kazala da će, ako Srbija ne ispuni svoje obaveze, Kosovo sprovesti svoj dio uz garancije za članstvo u Nato. Dodala je i da o ZSO treba da se dogovara sa SAD, a ne da se to pitanje prepušta izaslaniku EU Miroslavu Lajčaku i "birokratama iz država koje ne priznaju Kosovo".

Osmani je rekla da Srbija i više od godinu dana nakon dešavanja na Banjskoj - nije odgovarala, prenosi Reporteri.

„Dijalog sa Srbijom, pod vođstvom EU, nažalost, bio je potpuno neuravnotežen, sa nepravednim tretmanom Kosova i kontinuiranim ustupcima prema Srbiji. Činjenica da država koja je izvršila agresiju, Srbija, nije pod mjerama, dok je žrtva pod mjerama, predstavlja najjasniji dokaz ove neravnoteže. Neophodno je da se ovaj pristup promjeni od strane svih onih koji zaista žele dugoročan mir i stabilnost u regionu. Međutim, to ne znači da ni mi ne treba da razmislimo kako da poboljšamo stvari“, rekla je Osmani pred poslanicima Skupštine Kosova.

Govoreći o ZSO kazala je da se, kada je predložila da se o tome dogovara sa SAD, a ne prepušta slovačkom izaslaniku EU Miroslavu Lajčaku, suočila sa "niskim napadima".

Osmani je istakla da nikada nije vjerovala birokratama iz država koje ne priznaju Kosovo, već Kosovu i SAD, dodajući da nikada nije tražila osnivanje ZSO, već da bi nacrt koji štiti Ustav, suverenitet i funkcionalnost države trebalo da izradi Kosovo.

„Moram sa žaljenjem da kažem da su prijedlozi koje sam često iznosila da poboljšamo ovaj proces naišli na niz dezinformacija i niskih napada koji nisu dostojni nikoga u Kosovu. Da budem još jasnija, kada sam predložila da nacrt Asocijacije bude započet sa diskusijom sa SAD, kako ovaj problem ne bi bio prepušten Lajčaku ili drugima koji ne vjeruju u nezavisnost Kosova, to nikada nije značilo da sam tražila osnivanje Asocijacije, već da sam više vjerovala u nas i Ameriku nego u neke birokrate iz država koje ne priznaju Kosovo. Vjerovala sam da će nacrt statuta koji štiti Ustav, suverenitet, granice i funkcionalnost države, biti bolje izrađen od strane nas koji imamo mandat da štitimo Kosovo, nego od nekih stranih eksperata koji nikada nisu vjerovali u projekat slobodnog i suverenog Kosova“, rekla je Osmani.

Osmani je dodala da su tada njen prijedlog napali tvrdeći da je prodala interese Kosova.

Kako je navela, laž je da je kazala da se sporazum treba potpisati jednostrano, objašnjavajući kako je zapravo stajala njena izjava.

Prema njoj, ono što je ona zapravo rekla jeste da bi sprovođenje sporazuma imalo smisla samo ako ga sprovode obe strane, i ako se jedna povuče, druga ne bi imala obavezu da ga sprovodi.

Takođe, ona je dodala da je njena izjava prošle nedjelje bila da, ako Srbija na kraju ne sprovede svoj dio, treba da se obezbjede pisane garancije od saveznika da ako Kosovo sprovede svoj dio, zauzvrat bude uključeno u Nato i druge organizacije, uz garancije bezbjednosti i podršku za nova priznanja.

„Ono što sam rekla je da sprovođenje sporazuma ima smisla samo ako ga sprovedu obe strane, i kada jedna povuče, druga nema zakonsku obavezu da ga sprovede, a drugo, ako se na kraju vidi da Srbija neće sprovesti svoj dio sporazuma, u što sam sigurna, onda vjerujem da bi trebalo da razgovaramo sa saveznicima o sprovođenju našeg dijela, u zamjenu za garancije koje bi potpisali saveznici, a to uključuje članstvo u Natou i druge organizacije, bezbjednosne garancije i podršku za nova priznanja. Da budem jasna, ono što sam rekla je: važniji je potpis predsjednika SAD, nego potpis Srbije. Nadam se da sam dovoljno jasna“, rekla je Osmani.

Ona je danas pozvala na održavanje i jačanje saveza sa kosovskim partnerima.

"U ovim izazovnim vremenima za svijet kada fragmentacija i podjele postaju sve očiglednije, naša lojalnost principima ustava je ono što bi trebalo da nas ujedini. Danas je bezbjednost suštinski preduslov za povećanje blagostanja, ekonomski razvoj i individualno i kolektivno dostojanstvo. Na ovom putu, ono što najbolje dokazuje zrelost i razvoj naše države je trenutak kada se pobrinemo da naše politike odražavaju ono što je ispravno, a ne ono što je politički zgodno, šta je ispravno, a ne ono što zvuči dobro, ono što je u dugoročni interes Kosova, a ne u interesu glasova par izbora, ono što našu zemlju diže daleko, a ne ono što samo diže brojke u anketama", kazala je.

Navela je da je radila na jačanju bliskih i udaljenih saveza i da je Kosovo napravilo važne korake na globalnoj sceni.

"Naš odnos sa Sjedinjenim Državama i našim partnerima u Evropi i šire usklađuje našu ulogu u razvoju mira u regionu i šire. Kosovo je prvi put pozvano na samite i organizacije u kojima uopšte nije član, kao što je Nato u SAD. Nijedan narod nije uspeo sam, niti jedna država nije uspjela izolovano. Važnost održavanja i jačanja saveza je neprocjenjiva. Politička istorija nam dokazuje da je slabljenje savezništva i partnerstva strateška greška. Zajedno sa onima koji su nam pomogli da imamo slobodu države nikada nije potčinjavanje ili ucjena", rekla je Osmani.

Dodala je da su savezi tu da štite Kosovo, pa njihovo ugrožavanje ili kockanje sa njima samo šteti odbrani.

"Nikad nisam dobro razumela, ni sprdnju koja se pravi na račun saveznika, ni napade na njih, ni zloupotrebu njihovog imena za vlast. Ni jedno, ni drugo ne čini čast Kosovu", navela je.

Dodala je da su bezbjednosne i odbrambene institucije u potpunosti posvećene zaštiti teritorijalnog integriteta u punoj saradnji sa bezbjednosnim saveznicima.

"Kao i tome da obezbjedimo sprovođenje ustava i zakona i da zaštitimo život, imovinu, slobodu i prava svih naših građana bez razlike“, rekla je Osmani.

Alijansa za budućnost Kosova odlučila je da ne učestvuje u obraćanju Vjose Osmani Skupštini, a prethodno je i poslanička grupa Demokratske partije Kosova saopštila da je ove godine odbila da učestvuje na sjednici sazvanoj za godišnje obraćanje predsjednice.

Kako se navodi u saopštenju PDK, razlog tome je to što je Osmani "nastavila da se ponaša na uznemirujući način neispunjavajući svoju ustavnu ulogu i funkciju".

"Kao predsjednik, koji je istovremeno bio i lider spoljne politike, na kraju nije uspjela da postigne ni jedan uspjeh u međunarodnom predstavljanju i saradnji Kosova. Kao predsjednik nije uspela da obezbjedi Kosovu ni jedno priznanje, kao što nije uspela ni na polju članstva zemlje u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji. Štaviše, kao predsjednica, nastavila je da ćuti o mjerama i sankcijama koje je EU uvela Kosovu kao rezultat destruktivnog pristupa vlade i ni u jednom slučaju se nije ponašala i djelovala kao protivteža pogrešnoj politici vlade, koja je zemlju izložila međunarodnoj izolaciji“, navodi se u saopštenju PDK.

Takođe se dodaje da je Osmani, čak i u četvrtoj godini svog mandata nastavila da se ponaša u potpunoj suprotnosti sa svojom ustavnom ulogom da predstavlja jedinstvo naroda demonstrirajući pristrasnost i pokornost prema Albinu Kurtiju.

Izvor: Kosovo Online/Reporteri
0 KOMENTARA