Ne u interesu Kosova

Potpredsjednica Demokratske partije Kosova (PDK) Vlora Çitaku ukazala je da se premijer Albin Kurti tokom četvorogodišnjeg mandata isključivo bavio pitanjem dijaloga sa Srbijom, ali ne u interesu Kosova. Naglasila je da je Kurti prihvatio sporazume koji ne podrazumevaju konačno priznanje i nacrt Zajednice srpskih opština koji podrazumeva političku i teritorijalnu autonomiju.

"Kada je premijer Kurti stupio na dužnost, našao je na stolu jedno za drugim pisma američkih predsjednika koji su eksplicitno, crno na bijelo, zahtjevali konačan, sveobuhvatan sporazum, sa uzajamnim priznanjem u centru. Zahvaljujući ovoj Vladi sklopili smo sporazum koji nije ni konačan, ni sveobuhvatan, ali ni zasnovan na međusobnom priznanju", ukazala je Çitaku za Ekonomiju onlajn.

Kada je riječ o ZSO, ona ukazuje da posljednji nacrt statuta podrazumeva teritorijalnu i političku autonomiju, što, kako tvrdi, u ranijim varijantama nije bio slučaj.

Kako ocjenjuje, Kosovo je došlo do te tačke zbog jednostrane i samovoljne politike Albina Kurtija.

"Premijer je tvrdoglavo odbijao da koordinira korake sa našim glavnim saveznicima i kao rezultat toga pitanje dijaloga Kosova i Srbije partneri Kosova počeli su da tretiraju dijalog isključivo kroz bezbjednosni kontekst, odnosno kroz očuvanje mira, što se primjećuje kroz pojačavanje trupa Kfora", ukazuje Çitaku.

Çitaku je podsjetila da je Kurti prekršio svoja obećanja da neće ulaziti u proces dijaloga bez priznanja, bez izvinjenja, bez rasvjetljavanja sudbine nestalih i bez plaćanja ratne odštete od strane Srbije.

"Jedina konzistentna stvar ove vlade u odnosu na dijalog je nedostatak dosljednosti. Kada je premijer Kurti pobjedio na izborima, pobjedio je uz obećanje da neće ulaziti u proces dijaloga, bez priznanja, bez izvinjenja, bez rasvjetljavanja sudbine nestalih, bez plaćanja ratne odštete. Prvo obećanje ili obaveza je odmah prekršena", ističe Çitaku.

Napomenula je i da ke Kurti tvrdio da je dijalog na 12. mjestu na listi njegovih priorieta, ali da se tokom svog mandata bavio isključivo tim pitanjem, zanemarujući sve ostale oblasti.

"Jedini proizvod ove vlade je Ohridski ili Briselski sporazum, koji u velikoj mjeri odražava gubitak ambicije Kosova da postigne sveobuhvatan konačni sporazum sa uzajamnim priznavanjem u centru", zaključila je Çitaku.

Izvor: Kosovo Online/Ekonomia Online