Profesionalni razvoj

Poslanik Demokratskog saveza Kosova (LDK) Anton Kuni izjavio je da će Bezbjednosne snage Kosova (BSK) do 2028. godine dostići puni vojni kapacitet za upravljanje situacijama u slučaju potencijalne opasnosti.

"Pitanje bezbjednosti je pitanje koje se svakodnevno razvija, faktori koji imaju različite uticaje, od globalnih do regionalnih, mijenjaju se u prirodi. Naravno, naše specijalizovane institucije moraju da prenose i daju informacije o bezbjednosti, posebno sa uskim policijskim kapacitetima, specijalnim jedinicama, kao i paravojnim terorističkim grupama koje se mogu razviti u susjednim zemljama. Već je poznato da Srbija ima značajan broj vojnog kadra, da primjenjuje najnoviju vojnu tehnologiju i da ima značajnu vojnu industriju. Izvoznik je nekih proizvoda iz vojne industrije. Ove činjenice mogu da odrede koje mjere kosovske institucije treba da preduzmu u slučaju bilo kakvog potencijalnog rizika“, naveo je Quni.

On je rekao da u zavisnosti od veličine rizika, prirode agresije, operacija, taktike, BSK ima kapacitet da upravlja situacijom.

"Kada govorimo o BSK, za organizaciju koja je u razvoju, predviđeno je da do 2028. godine BSK mora da dostigne puni vojni kapacitet. To ne znači da to ni sada nije moguće sa nekim jedinicama i nekim problemima koji ugrožavaju Kosovo. Naravno, zavisi od veličine rizika, prirode agresije, operacija, taktike i veličine, ako govorimo o intervenciji manjih jedinica, na ograničenom prostoru, uvjeren sam da sada BSK ima kapacitet da upravlja takvim situacijama. Ali, ako govorimo o klasičnoj, opštoj agresiji na cijelu Republiku Kosovo, onda ne govorimo o problemu koji treba da brine samo BSK, već sve građane i tako treba da odgovorimo", rekao je on.

Međutim, Quni je naglasio da BSK treba da nastavi sa profesionalnim razvojem i kolektivnom obukom kako bi bio u korak sa razvojem u svijetu.

Kada je u pitanju ponovno uvođenje obaveznog služenja vojnog roka, Quni smatra da to trenutno nije prioritet.

"S obzirom na to da imamo prisustvo Kfora, to je tema koja je decenijama bila napuštena, od kada je ovaj koncept napušten. Ali kada se sagledaju ova nova dešavanja, onda će se morati razmisliti kako da našu omladinu spremimo u slučaju bilo kakve opasnosti" zaključio je on.