Stručnjak za bezbjednost

Stručnjak za bezbjednost Adrijan Shtuni kaže da za aktuelnog premijera Albina Kurtija, ukoliko bude ponovo izabran za predsjednika Vlade Kosova, ne bi bilo povoljno da Richard Grenell bude imenovan za državnog sekretara SAD nakon pobjede Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima, prenosi Gazeta express.

Donald Trump je tokom svog prvog mandata na mjestu predsjednika SAD imenovao Richarda Grenella za specijalnog izaslanika za dijalog Kosova i Srbije, koji je sa Kurtijem imao otvorene konfrotacije i koji je više puta tvrdio da je Kurti "antiamerikanac".

Shtuni, ipak, ne vjeruje da će doći do dramatične promjene američkog pristupa Kosovu i dodaje da će američki prioriteti i dalje ostati isti.

"Spoljna politika SAD je tradicionalno dvostranačka, vodi je predsjednik i formuliše je na osnovu nacionalnih interesa u bliskoj saradnji između obe strane političkog spektra, odnosno Demokratske i Republikanske stranke. Mislim da neće biti dramatičnih promjena dolaskom nove administracije. Naravno, svaki predsjednik ima svoju strategiju i svoj način sprovođenja spoljnopolitičkih prioriteta. Ali, mislim da će prioriteti SAD i dalje biti isti u Trumpovoj administraciji što se Kosova tiče, bez suštinskih promjena. Mislim da će akcenat biti na normalizaciji kosovsko-srpskih odnosa, kroz dijalog sa konačnim ciljem postizanja međusobnog priznanja", rekao je Shtuni za RSE.

Kaže da je Trump dokazao da ne želi igru riječi, već opipljive politike.

Iako lično ne vjeruje da međunarodni pritisak stvara stabilan sporazum između Kosova i Srbije, Shtuni ne isključuje mogućnost da za vrijeme Trumpove administracije bude pritisaka da se postigne sporazum između Kosova i Srbije.

"Mnogo vremena je potrošeno na igre riječi. Trump želi opipljive rezultate, od onoga što smo videli i znali u prethodnom formatu. Mislim da će možda doći do povratka na sporazum o ekonomskoj normalizaciji koji je sklopljen na kraju njegovog mandata, ali mislim da će cilj nove administracije i dalje biti dijalog. Dakle dijalog koji donosi opipljive rezultate", kazao je.

Dodaje da pritisak nije izostao, ali je izostala volja u dijalogu da se sprovode postignuti dogovori.

"Lično ne mislim da se pritiskom postiže stabilan dogovor, potrebna je volja strana. Da li bi moglo doći do povećanog pritiska, mislim da se ne može isključiti", rekao je Shtuni.

Izvor: Kosovo Online/Gazeta Express