Opozicija 'zarobljena'

Poznavaoci prilika na Kosovu smatraju da je odluku o povećanju plata u javnom sektoru premijer Albin Kurti donio samo kako bi pridobio podršku birača za predstojeće parlamentarne izbore na Kosovu i ističu da bi ta mjera mogla da zarši na razmatranju u Ustavnom sudu.

Ispred Kosovskog instituta za pravo (IKD) Ehat Miftaraj ukazuje da će se o konačnom povećanju plata raspravljati u Skupštini Kosova.

"Ne treba biti ministar ili pravnik, već prost građanin, ako pročitate član 42, razumjećete način na koji se predlaže povećanje. Ako Skupština usvoji ovaj zakon sa ovom odredbom, to je nezakonito, jer uništava strukturu, komponente i nivelaciju koeficijenata. To ne znači da neće biti povećanja plate, ali ostaje na opozicionim političkim partijama, grupama definisanim Ustavom, da li će se ovaj zakon uputiti Ustavnom sudu ili ne", rekao je Miftaraj.

Ukoliko mjera povećanja plata završi u Ustavnom sudu, Miftaraj kaže da u roku od šest mjeseci mora da se ocijeni njena zakonitost.

"Ako Sud poslije nekoliko mjeseci ocijeni da je odluka suprotna Ustavu, onda se ona poništava i plate se vraćaju na prethodni iznos. Može se desiti i da Ustavni sud utvrdi da plate ostanu iste, ali da zatraži od Skupštine da poveća novčani iznos koeficijenta", pojašnjava on.

Profesor ekonomije na Univerzitetu u Prištini Mejdi Bektashi naglasio je da kršenje člana 42. Zakona o platama u javnom sektoru od strane premijera Kosova Albina Kurtija "zarobilo" opozicione stranke.

Prema njegovim riječima ove stranke su upoznate sa kršenjem zakona u slučaju povećanja plata, ali je teško da će se obratiti Ustavnom sudu, budući da je u toku predizborna kampanja i da bi birači pogrešno shvatili njihov potez.

"Tri opozicione partije nemaju sredstvo da se suprotstave povećanju plata, jer bi to bilo kao bumerang. Ali takav pristup je pogrešan. Svaka opoziciona partija, svaki pojedinac, za svaki prekršaj mora djelovati ili preduzeti mjere, da se ova flagrantna kršenja zakona ne ponove", kaže Bektashi.