Nepravedni

Kaznene mjere Kosovu koje je EU uvela i dalje ostaju na snazi, a čini se da je ta odluka doneta zbog dodatnih koraka koje Unija traži da se naprave. EU nije saopštila koji su dodatni koraci, a Vlada Kosova kaže da je ispunila sve uslove iz dogovora napravljenog u Bratislavi za deeskalaciju situacije na sjeveru i da bi to trebalo da bude dovoljno za ukidanje mjera.

"S pravom zahtjevamo uklanjanje mjera. Oni će nastaviti sa iznošenjem zahtjeva. Od početka su bili nepravedni, dok je Kosovo ispunilo dogovor iz Bratislave o koracima koje treba preduzeti za deeskalaciju situacije. Deeskalacija je odavno odrađena. To bi trebalo da bude dovoljno da se mjere ukinu. Štaviše, od juna ove godine postoji izvještaj visokog predstavnika EU Josepa Borrella u kojem se traži da se uklone mjere protiv Kosova. EU danas ima sve prave razloge da stane na kraj ovoj nepravdi prema našoj zemlji, u kojoj nalazi najboljeg partnera u regionu", kažu iz Vlade Kosova.

Dodatne korake za uklanjanje mjera napomenula je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, koja je u subotu tokom posjete Prištini rekla da su akcije koje je Kosovo preduzelo u vezi sa Ceftom bile pozitivne, ali da su potrebni dalji koraci kako bi se došlo do ukidanja mjera, podsjetio je poslanik Alijanse za budućnost Kosova Pal Lekaj.

Nacrt statuta ZSO u Ustavnom sudu je sljedeći korak koji EU traži od Kosova za ukidanje kaznenih mjera protiv njega.

"Ono što mogu da kažem iz izjava koje smo vidjeli ovih dana jeste da je premijer prevario građane, skupštinu, ali i EU jer je obećano da ćemo poslati nacrt statuta Zajednice na sud. Mislim da je Zajednica glavna ključna riječ, mislim da je to ono što utiče na ukidanje mjera. Nepravedno je da građani Kosova budu sankcionisani, posebno od prijateljskih zemalja, ali ovdje imamo tvrdoglavog premijera i on ne ispunjava ono što obećava. Ne vjerujem da će mjere biti uklonjene iako su učinjene nepravde prema građanima, ali treba da kazne premijera i vladu", rekao je Lekaj.

Dok EU traži dalje korake za uklanjanje kaznenih mjera protiv Kosova, dosadašnja šteta za Kosovo je oko 300 miliona eura.

Prema ocjeni Privredne komore Kosova, svako odlaganje ukidanja kaznenih mjera će produbiti štetu za Kosovo od kojih je većina predviđena za kapitalne investicije.

"Rekli smo da će biti teško ukloniti ih. Kosovo će biti oštećeno i materijalno i u pogledu imidža kod stranih investitora", rekao je Lulzim Rafuna, predsjednik Privredne komore Kosova.