Provedba obaveza

Predsjednik Američke privredne komore na Kosovu Arian Zeka kaže da finansijska podrška koja je predviđena Planom rasta može biti uslovljena primjenom sporazuma sa Srbijom, prenosi Ekonomija onlajn.

Zeka je istakao potrebu za investicijama kao što je unapređenje infrastrukture, i naveo da je privredni rast Kosova manji nego u 2019. godini.

„Glavni stubovi na kojima se zasniva ekonomski rast zemlje se ne koriste maksimalno, ovdje je uglavnom riječ o kapitalnim investicijama kojima ova vlada nije pridala dužnu važnost“, rekao je Zeka.

On smatra da je tempo kapitalnih investicija spor, ističući da u tom pravcu treba da bude veća dinamika i pokretanje novih projekata.

„To je neminovno, jer se vidi i da je došlo do veće koncentracije vlasti u realizaciji projekata predviđenih do 2024. Ali, ipak, tempo je dosta spor i trebalo bi da bude mnogo veća dinamika i naravno pokretanje drugih projekata. Zemlji je potrebno unapređenje svoje transportne infrastrukture i to bi trebalo da bude u fokusu Vlade Kosova, i to ne samo da bi unapredila putnu i drugu infrastrukturu, već i zbog uticaja ili multiplikativnog efekta koji će takve kapitalne investicije imati“, izjavio je Zeka.

On kaže da finansijska podrška koja je predviđena Planom rasta može biti uslovljena primjenom sporazuma, uključujući i one sa Srbijom.

„Ono što je žalosno je da, međutim, čak i finansijska podrška koja se pruža u okviru takozvanog Plana rasta, izgleda da zavisi od sprovođenja nekih obaveza koje je Kosovo preuzelo potpisivanjem takvih sporazuma u okviru dijaloga, u ovom slučaju sporazum sa Srbijom“, kaže Zeka.

On ocjenjuje da su se odnosi Kosova sa SAD pogoršali poslije jednostranih akcija kosovske izvršne vlasti. Ali, prema njegovim riječima, sve lošiji izvještaji nisu uticali na ekonomski razvoj jer ne postoji mjera koja direktno zaustavlja američku finansijsku podršku Kosovu.

„Američki investitori, međutim, žele da vide i da se uvjere u nivo odnosa između Vlade Kosova i, u ovom slučaju, Vlade Sjedinjenih Država, ali pošto nemamo nijednu mjeru koja direktno zabranjuje finansijsku podršku Sjedinjenih Američkih Država, onda smatram da ne možemo ni da govorimo o bilo kakvom uticaju u smislu ekonomskog razvoja... S jedne strane, nije tajna da se kvalitet izvještaja pogoršao, a to su vrlo često govorili i predstavnici američke vlade, naravno i u izlaganjima portparola američkog State departmenta, da kvalitet izvještaja nije kakav je bio, to je zbog jednostranog djelovanja Vlade Kosova, koje je izabralo da dio svojih akcija ne koordinira sa svojim strateškim saveznicima, ali se ipak taj odnos sa stopom ekonomskog razvoja ne može dokazati“, rekao je on.

Izvor: Kosovo Online/Ekonomia Online