Ocjena analitičara

Analitičari na Kosovu komentarisali su posjetu pomoćnika američkog državnog sekretara zaduženog za Evropu i Aziju Jamesa O'Briena Srbiji i Kosovu navodeći da je bio oštriji u Srbiji koju je posjetio kako bi odvratio predsjednika Aleksandra Vučića od učešća na samitu Briksa. Za poruke koje je poslao na Kosovu, kažu da su bile naklonjenije, prenosi RTK.

Politikolog Melazim Koci prokomentarisao je i posjetu O'Briena Srbiji navodeći da je ta posjeta imala za cilj da se podrži Aleksandar Vučić da ne ide u Kazanj na samit Briksa.

Kako kaže, na Kosovu su poruke bile nešto blagonaklonjenije.

"Za SAD bi umješanost njihovih vojnika u bilo kakve incidente bila štetna za demokrate dvije nedjelje prije izbora. Mislim da su to bili ciljevi i to smo videli tokom boravka u Prištini. U Beogradu je bilo drugih poruka, dok su u Prištini bile blagonaklonjenije", rekao je Koci.

Prema njegovim riječima, u Beogradu su poruke bile mnogo oštrije za Kosovo.

Koci nije isključio ni mogućnost da je posjeta visokog američkog zvaničnika u ponedjeljak bila pozdrav Kosovu.

"Možda je to bila njegova pozdravna posjeta Kosovu. On zna da ako pobjedi bivši predsjednik Trump, O'Brien neće biti na toj poziciji, jer će Trump dovesti svoje ljude. To će biti hendikep za Kosovo jer je O'Brien izuzetan poznavalac i prijatelj Kosova, prati Kosovo više od 25 godina i to bi mogao da bude jedan od razloga", rekao je.

Univerzitetski profesor Bujar Dugolli, rekao je da je O'Brienova posjeta imala za cilj da pošalje poruku Srbiji u vezi  sa samitom Briksa.

"Izgleda da su velike ponude i zapadne investicije omekšale Srbiju da ne ide na tu prorusku liniju, već se polako vraća. Ugovori koji su sklopljeni ili za litijum ili za energetiku pokazuju da je Zapad uspeo da Srbiju pretvori u sopstvenu orbitu", rekao je Dugolli.

Prema njegovim riječima, iako još ne definitivno, pozitivni signali su jasni.

"Čini se da Hillova misija uspjeva. Često nam se nije dopadala njegova komunikacija, ali se vidi da je ova administracija imala svoj cilj da Srbiju okrene ka zapadnoj orijentaciji“, rekao je.

Dugolli navodi da bi poslije uspjeha koji su imali u odnosu na Srbiju, SAD trebalo da se vrate pravoj politici jer Kosovo nije pristalo da radi na štetu sopstvenih interesa zbog međunarodnih interesa kada je u pitanju dijalog sa Srbijom, dok su ostali izvještaji bili odlični, kao što su aspekti bezbjednosne i spoljnopolitičke koordinacije.

"Zato je O'Brien rekao i da su poteškoće između prijatelja. Ostale elemente smo sačuvali, dok smo u odnosu na Srbiju zadržali svoje stavove za koje smatram da su dobre i poštene, i u tom aspektu uspjeh Kosova na terenu gašenjem tih paralelnih struktura Srbije je uspjeh. Postoji satisfakcija iz SAD za rezultat koji je postignut sa ovim minimumom incidenata koji su izazvani od prošle godine do danas, a rezultat je miran i normalan život na sjeveru", kazao je.

Univerzitetski profesor Kadri Kryeziu rekao je da je među najozbiljnijim porukama za Kosovo ono za Zajednicu srpskih opština.

Kaže da je O'Brien svojim izjavama poručio da će se međunarodni sporazumi, bez obzira na vrijeme, sprovoditi jer su obavezujući.

"Ovdje je neka vrsta mosta za rješavanje problema. Premijer ima dužnost da nacrt ZSO uputi Ustavnom sudu, odlukom, dekretom, jer postoji ustavna i međunarodna obaveza", rekao je Kryeziu.

Dodao je da to treba učiniti i zbog integracija Kosova u međunarodne institucije.

"Da je ranije poslao nacrt statuta Ustavnom sudu, bili bismo u Savjetu Evrope", rekao je Kryeziu.

Dodaje da međunarodni sporazumi za Kosovo, možda nisu dobri, važni, ali su za SAD, EU važni, jer je Kosovo ušlo u ugovorne odnose sa međunarodnom stranom da riješi problem Kosova i Srbije.

Kryeziu je naglasio da su SAD zatražile saradnju u akcijama. Prema njegovim riječima, akcije na sjeveru su bile legalne, ali treba sagledati efekte akcija jer, istakao je, Kosovo nije samo nacionalnog karaktera, već i međunacionalno.

"Zato je rekao da nam je potrebna koordinacija sa međunarodnim partnerima", kazao je.

Prema njegovim riječima, O'Brienova poruka je bila da treba obaviti kućne poslove.

O mogućnosti promene američke politike prema Kosovu, ako Trump pobjedi na izborima, Koci je rekao da će, ako se tako nešto desi, "francusko-njemački sporazum" umreti, dok je Dugolli dodao da ni sa Bidenovom administracijom nije došlo do promjene Trumpove politike prema regionu.

I Kryeziu je podvukao da nijedan američki predsjednik nije naneo štetu Kosovu.

Izvor: Kosovo online/RTK