Bivša poslanica PDK

Bivša poslanica PDK Xhevahire Izmaku ocjenila je da vlada na čelu sa Albinom Kurtijem nije pokazala dovoljno državne odgovornosti i dosljednosti zbog čega je dijalog o normalizaciji odnosa doveden u pitanje, prenosi Ekonomija onlajn.

„Smatram da postoji nedostatak dosljednosti, čak i u odnosu na diskurs koji je vodila aktuelna Vlada. To je bila potpuna konfuzija, nedostatak koordinacije između predstavnika u dijalogu, ali i međunarodne zajednice, gdje se često dešavalo da za pregovaračkim stolovima budu postignuti dogovori od kojih se zatim odstupa. Onda premijer saopšti da ništa nije potpisao i da ne postoji nikakav sporazum. Čini se da čak i međunarodna zajednica više ne shvata ozbiljno predstavnike vlade po ovom pitanju”, kazala je Izmaku.

Ona kaže da nije ni očekivala da može doći do promjena u dijalogu.

“Nisam ni očekivala da će doći do promjene, znajući tokom vremena da u ovoj Vladi nije bilo ličnosti koje su imale državne obaveze u kontinuitetu. Dakle, dijalog nije profesionalna stvar. On ima malo više veze sa dugim političkim iskustvom jer smo imali veoma složene situacije na Kosovu“, objasnila je Izmaku.

Ona kao glavni izazov navodi uticaj Srbije na srpsku zajednicu koja bi, kako kaže, morala da se integriše u institucije.

“Od rata poznajemo okolnosti koje su bile veoma teške. Prvo, integracija Srba. Bila sam narodni poslanik kada smo doživljavali trenutke kada smo morali sve ubedljivije da idemo na posao jer je uticaj Srbije bio veoma veliki u srpskoj zajednici na Kosovu. U trenutku kada smo to postigli, oni su postali dio institucija, tako da su predstavljali i Kosovo u različitim zemljama. Tako da je bilo veoma interesantno kada ste čuli srpske predstavnike kako govore ‘Republika Kosovo’”, kazala je Izmaku.

Govoreći o situaciji na sjeveru i fotografijama poslanika Samoopredjeljenja na jezeru Gazivode ona je ocjenila da je to bio politički marketing i da je činjenica da bez prisustva snaga Kfora to ne bi bilo moguće.

“Tamošnja situacija je najosjetljivije pitanje od rata. Pošto je korišćeno za glasanje, nijedna vlada to nije uradila, svi politički lideri su pokušali da utiču na taj dio da se integriše i mi smo imali više poteškoća. Znamo da nije bilo američkih snaga, ne bi bilo ni mogućnosti integracije naših policijskih snaga. To je bilo krajnje malo vjerovatno i to je realnost. Znamo da su SAD imale glavnu ulogu i imaju je u bezbjednosnom smislu u tom dijelu. Tako da su se, nažalost, desili i slučajevi koje smo imali sa ubijenim policajcima, gdje akcije nisu bile u koordinaciji sa međunarodnom zajednicom”, zaključila je Izmaku.

Izvor: Kosovo Online/Ekonomija onlajn