Šef Kancelarije EU na Kosovu Tomáš Szunyog izjavio je, sumirajući utiske povodom završetka četvorogodišnjeg mandata na Kosovu, da su događaji na sjeveru tokom prošle godine bili za njega najveći izazov dodajući da je EU zbog kompleksnosti situacije morala da reaguje izricanjem kaznenih mjera Kosovu.

Poručio je da će te mjere biti ukinute kada bude postojala saglasnost svih 27 država članica EU.

"Mislim da je jasno da je ovo bila zaista ozbiljna kriza i ozbiljna situacija i osjećali smo da moramo da odgovorimo. Dakle, u stvari, 27 država članica se složilo oko deklaracije od 3. juna i za njihovo ukidanje mora postojati saglasnost ovih 27 država", pojasnio je on za Ekonomiju onlajn.

On je dodao da su trenutno u toku razgovori između 27 država članica EU i da se nada da će vrlo brzo biti pronađen dogovor za uklanjanje sankcija protiv Kosova.

Szunyog je naveo da je EU od 2008. godine ulagala godišnje oko 100 miliona eura na Kosovo, što je čini najvećim donatorom.

"Ali ako pogledam fondove EU, recimo od 2008. godine, uložili smo 1,7 milijardi eura na Kosovo, što znači manje-više za 17 godina to je 1,7 milijardi, što znači otprilike 100 miliona eura godišnje. To je zapravo broj koji nam daje poziciju najvećeg donatora na Kosovu. Tako da mislim da se zaista fokusiramo na pomoć. Naravno, neki naši projekti su manje vidljivi, jer se fokusiraju na vladavinu prava, borbu protiv organizovanog kriminala, korupciju, reformu javne uprave i drugo. Dakle, to nisu ni zgrade ni mostovi i ostalo", naglasio je on.

Ukazao je da se EU posljednjih godina takođe fokusirala na energetski sektor, kako bi pomogla Kosovu da pređe sa zastarelih termoelektrana na ugalj na održive i zelene energetske sisteme.

"U posljednje vrijeme smo se fokusirali i na energetski sektor. Tako da mi zaista pokušavamo da pomognemo Kosovu da pređe sa tih zastarelih elektrana na ugalj na moderne, održive energetske sisteme koji će takođe biti u skladu sa Zelenim dogovorom. Dakle, uopšteno govoreći, mi na Kosovo gledamo kao na buduću državu članicu EU. Zato želimo da našu pomoć uskladimo što je moguće bliže našim prioritetima", naveo je Szunyog.

Sumirajući utiske, naglasio je da je njegov mandat bio prilično izazovan i da nikada nije bilo dosadno.

"Pa, da, ovo je skoro kraj mog mandata. Ja sam zapravo došao na Kosovo 1. septembra 2020. godine, tako da završavam 31. avgusta 2024. godine, tačno četiri godine kasnije. Moram da kažem da je moj mandat bio prilično naporan, nikada dosadan trenutak, nikada dosadan dan, i naravno da je bilo nekih pozitivnih pomaka, ali je bilo i manje pozitivnih pomaka", ocjenio je on.

Kao najveći uspjeh smatra nabavku vakcina tokom kovid pandemije i viznu liberalizaciju za građane Kosova, dok su mu, kako kaže, događaji na sjeveru bili najveći izazov.

Izvor: Kosovo Online/Ekonomia Online