Američki profesor

Moć koja sada stoji iza barikada bi formiranjem Zajednice opština sa srpskom većinom postala vlast koja bi vodila instituciju koju je država Kosovo priznala i prihvatila, tvrdi američki profesor Daniel Serwer, prenosi Danas.

U novoj kolumni posvećenoj tenzijama na sjeveru Kosova, Daniel Server, američki profesor sa Univerziteta Johns Hopkins i stručnjak za situaciju na Balkanu, upozorio je da bi svako popuštanje vlasti sa Kosova imalo pogubne posljedice po tu zemlju, i pozvao američke političare da preispitaju svoju politiku na Zapadnom Balkanu.

Opisujući tenzije na sjeveru Kosova, Serwer je naveo da „srpski huligani blokiraju puteve, napadaju novinare, pucaju na policiju i pripadnike Kfora“, ali i da „nisu slučajni banditi“, već oni koji su „plaćeni i pod kontrolom Beograda”.

„Kakva god da su početna opravdanja za ovakvo ponašanje, krajnji efekat je podrivanje dijaloga sa Kosovom i sprečavanje ozbiljnog razmatranja još uvijek neobjavljenog i stoga još uvijek nejasnog francusko-njemačkog prijedloga za privremenu „normalizaciju““, piše Serwer.

U formiranju zajednice opština sa srpskom većinom, za šta se zalaže Beograd, američki stručnjak kaže da „postojeći nered nesumnjivo dokazuje da bi popuštanje po ovom pitanju u sadašnjim uslovima bilo pogubno za državu Kosovo.

„Moć koja sada stoji iza barikada bi tada postala moć koja bi vodila instituciju koju je država Kosovo priznala i prihvatila. Bilo bi više nego glupo to učiniti, ne samo zato što su ove vlasti kriminalne i povezane sa srpskim tajnim službama“, dodao je on.

Trenutna situacija bi, smatra Serwer, trebalo da „posramoti sve američke i evropske diplomate koji su se zalagali za zajednicu opština sa srpskom većinom”, a da su „glavni među njima” Gabriel Escobar, zamjenik pomoćnika sekretara američkog State departmenta za zapadni Balkan, savjetnik State departmenta Derek Chollet i šef EU za spoljnu i bezbjednosnu politiku Josep Borell.

„Mislili su da bi davanje zajednice opština sa srpskom većinom Beogradu ublažilo njihove stavove. To je bilo glupo. Umjesto toga, dobili su napore (predsjednika Srbije Aleksandra) Vučića na  destabilizaciji. Dobili su i niz uvredljivih tvitova upućenih Nijemcima i drugim Evropljanima iz Beograda. To uključuje podsticanje raspoređivanja srpskih trupa na Kosovu i stavljanje do znanja da je Beograd za sada nezainteresovan da ostvari svoju deklarisanu ambiciju za članstvo u EU“, ocjenio je Serwer.

On smatra da bi nasilno rušenje barikada, koje bi izvršili Kfor i Policija Kosova, moglo da izazove nerede.

„Usijane glave na Kosovu žele da Kfor, u saradnji sa POlicijom Kosova, sruši barikade. Ukoliko se pažljivo ne pripremi i izvrši, može napraviti veliki nered i izazvati sramotu za uključene strane. Mnogo je bolje pregovarati o prekidu nereda sa pozicije moći. Samo ako ti pregovori propadnu, silu treba upotrebiti, odlučno i efikasno. Vođe nereda treba da budu uhapšeni i suđeni na Kosovu ili deportovani u Srbiju, pod uslovom da Beograd ubjedljivo obeća da će ih procesuirati“, tvrdi Serwer.

Uz to, naglašava, „Evropa i SAD treba da jasno stave do znanja Srbiji da izazivanje nereda na Kosovu ima posljedice“, a citirao je mišljenje analitičara BiH Jasmina Mujanovića.

„Konkretno, pet zemalja EU koje ne priznaju Kosovo moraju da vide kako time olakšavaju Srbiji. Puno priznavanje suvereniteta Kosova i početak njegovog prijema u EU i NATO je nešto što Zapad danas može da uradi, a da ne zahtjeva nikakav doprinos Beograda, Moskve ili Pekinga“.

„Ovo ima smisla. Čak i kada bi jedna ili dvije zemlje koje ne priznaju Kosovo učinile kako Jasmin predlaže, to bi napravilo veliku razliku kada je riječ o ratobornosti Beograda. Na ovaj ili onaj način, Zapad mora da pokaže da destabilizacija nije u interesu Srbije i da se više nikada ne ponovi“, dodao je Serwer, koji smatra da Vučić sprovodi strategiju ruskog predsjednika Vladimira Putina iz 2014. u Donbasu na Kosovu.

"Ne može se dozvoliti da se agresija kroz destabilizaciju bilo gdje isplati“, naveo je on.

Izvor: Kosovo Online/Reporteri