Garancija finansijske stabilnosti

Kosovo je jedino u regionu bez rezervi zlata ili bilo kog drugog plemenitog metala, koji služe kao garancija za dobijanje međunarodnih kredita, ali i za održavanje finansijske stabilnosti, prenosi Koha.

Institucije ne navode da li imaju planove da Centralna banka Kosova deponuje takve rezerve.

"Centralna banka Kosova trenutno ne drži međunarodne rezerve zlata i drugih plemenitih metala," rekao je portparol CBK Kushtrim Ahmeti.

Profesori ekonomije ističu da cijena zlata raste kad god je svetska ekonomska kriza i da u takvim situacijama rezerve služe za održavanje finansijske stabilnosti.

"Obično cena zlata raste u vremenima ekonomske krize ili političkih i vojnih tenzija, kao i u posljednjem slučaju sa ukrajinskom krizom. U vremenima zatišja i prevazilaženja ekonomske krize cijena zlata počinje da pada, jer mnoge zemlje prodaju zlato ili smanjuju tražnju za kupovinom zlata", rekao je profesor ekonomije na Univerzitetu u Prištini Mejdi Bekteshi.

Njegov kolega, takođe profesor ekonomije sa istog univerziteta Sejdi Rexhepi podseća da je zlato u vremenima krize služilo kao novac.

"U kriznim situacijama obično dolazi do kolebanja na tržištu hartija od vrijednosti i finansijskim tržištima, i naravno zlato u vrijeme krize je uvijek roba koja je nekada služila kao novac", kaže Rexhepi.

Rexhepi ističe da Centralna banka Kosova nije imala nikakvih prepreka da kupi bilo koju količipnu zlata.

"Postoji odredba koja pokazuje da Centralna banka može da upravlja rezervama, ali ne određuje decidno kolike treba da budu te zlatne rezerve", rekao je Rexhepi.