
Zvaničnici Kosova najavili u istom danu dvije investicije koje imaju za cilj diverzifikaciju proizvodnje električne energije. Riječ je o projektima za obnovljivu energiju – vjetroparku i solarnom parku koji bi trebalo da se grade na Kosovu.
Juče se oglasio još jedan visoki politički zvaničnik, koji je takođe najavio investiciju u vezi sa obnovljivom energijom.
Ministar životne sredine, prostornog planiranja i infrastrukture, Liburn Aliu, najavio je takođe sinoć realizaciju jednog od najvećih solarnih projekata u Evropi – "Solar4Kosovo“.
Naznačio je da je lokacija u opštini Obilić već obezbjeđena, te da ju je posjetio zajedno sa njemačkim ambasadorom u Prištini, Jorn Rodeom, direktorom razvojne Banke i gradonačelnikom ove opštine.
"Ovo je prvi veliki solarni projekat u javnom sektoru Kosova i prvi projekat koji ima za cilj diverzifikaciju proizvodnje električne energije“, poručio je Aliu sinoć na Facebooku.
Kazao je da će građani Kosova imati direktnu korist od ovog projekta, te da će solarni paneli biti izgrađeni na oko 69.000 m2 prostora.
"Biće vam obezbeđen priključak na mrežu daljinskog grijanja za 12.000 domaćinstava ili oko 60.000 stanovnika, emisije ugljen-dioksida biće smanjene za 40.000 t godišnje, kapaciteti će biti povećani za oko 70MW u sistemu grijanja u Prištini, potražnja za električnom energijom za potrebe grejanja biće smanjena“, naveo je Aliu.
Najava investicija u obnovljive izvore energije stiže nakon energetske krize na Kosovu uslijed nedovoljnih proizvodnih kapaciteta struje, a čije se posledice i dan danas osećaju.
Kosovo već ima jedan vjetropark u Bajgori, a koji su zvanično nedavno otvorili njemačka ministica spoljnih poslova, Analena Berbok i premijer Albin Kurti.
Ovaj projekat je takođe izgrađen uz njemačku podršku. Riječ je o investiciji od skoro 170 miliona eura, koja se sastoji od 27 turbina.
Ministar životne sredine, prostornog planiranja i infrastrukture, Liburn Aliu, najavio je takođe sinoć realizaciju jednog od najvećih solarnih projekata u Evropi – "Solar4Kosovo“.
Naznačio je da je lokacija u opštini Obilić već obezbjeđena, te da ju je posjetio zajedno sa njemačkim ambasadorom u Prištini, Jorn Rodeom, direktorom razvojne Banke i gradonačelnikom ove opštine.
"Ovo je prvi veliki solarni projekat u javnom sektoru Kosova i prvi projekat koji ima za cilj diverzifikaciju proizvodnje električne energije“, poručio je Aliu sinoć na Facebooku.
Kazao je da će građani Kosova imati direktnu korist od ovog projekta, te da će solarni paneli biti izgrađeni na oko 69.000 m2 prostora.
"Biće vam obezbeđen priključak na mrežu daljinskog grijanja za 12.000 domaćinstava ili oko 60.000 stanovnika, emisije ugljen-dioksida biće smanjene za 40.000 t godišnje, kapaciteti će biti povećani za oko 70MW u sistemu grijanja u Prištini, potražnja za električnom energijom za potrebe grejanja biće smanjena“, naveo je Aliu.
Najava investicija u obnovljive izvore energije stiže nakon energetske krize na Kosovu uslijed nedovoljnih proizvodnih kapaciteta struje, a čije se posledice i dan danas osećaju.
Kosovo već ima jedan vjetropark u Bajgori, a koji su zvanično nedavno otvorili njemačka ministica spoljnih poslova, Analena Berbok i premijer Albin Kurti.
Ovaj projekat je takođe izgrađen uz njemačku podršku. Riječ je o investiciji od skoro 170 miliona eura, koja se sastoji od 27 turbina.

