Politički analitičar

Politički analitičar Milazim Krasniqi rekao je da je dijalog sa Srbijom glavni izazov Kosova u posljednjih 14 godina, od kada je proglašena nezavisnost. On smatra da bi što prije trebalo pronaći konačno i održivo rješenje koje bi otvorilo put za nove korake u procesu evropskih integracija Kosova i Srbije, prenosi Radio Kim .

"To bi trebalo da se uradi brže i odlučnije. Gospodin Kurti je u velikim nedoumicama možda zbog iskustva koje mu nedostaje ili zbog toga što je dok je bio u opoziciji imao jednu tvrdu retoriku da ništa ne priznaje. Mislim da je on u jednom tranzicionom procesu i da će morati da shvati da treba ići mnogo odlučnije i brže u pronalaženju jednog rješenja, jer bez toga ostaćemo izolovani i ostaćemo sa mnogim problemima", kazao je Krasniqi u emisiji "Slobodno srpski".

On navodi da je Albin Kurti na neki način "imao veliku sreću jer u posljednjih godinu dana koliko je na vlasti, dijalog Kosova i Srbije nije bio prioritet ni Brisela ni Vašingtona".

"Zato što je bila tranzicija vlasti u Vašingtonu, sada se očekuju izbori u Srbiju, aprila i predsjednički izbori u Francuskoj, ali od maja mislim da će biti strahovit pritisak i na gospodina Kurtija, najvjerovatnije i na gospodina Vučića, da se krene ka nekom dijalogu koji će da pronađe neko rješenje. I u tom smislu gospodin Kurti će morati da shvati da je to prioritet, jer nema ni vizne liberalizacije, nema ni stranih investicija, nema normalnosti ni u međuetničkim odnosima dok se ne nađe takvo održivo rješenje koje bi otvorilo put za integracije", dodaje Krasniqi.

Politički analitičar kaže da nije iznenađen što premijer Kosova Albin Kurti još uvijek nije ispunio svoja višegodišnja obećanja da će pokrenuti unutrašnji dijalog sa Srbima na Kosovu.

"Dok je bio u opoziciji, on je rekao da će se ujediniti sa Albanijom, da će med i mlijeko da teče na Kosovu, i ljudi su ga zapravo zbog toga i masovno glasali. Ovo bi bilo strateški interes i Vlade Kosova i njegove lično, da otvori taj dijalog, da razgovara sa ljudima i da zna konkretne probleme", rekao je on.

Krasniqi smatra da je kompletno kosovsko društvo zakazalo kad je odnos prema Srbima na Kosovu u pitanju.

"Posljednjih deset godina zaista nismo uspjeli kao društvo da budemo na nivou našeg zadatka, da stvorimo jednu generoznu ponudu za kosovske Srbe. Tu smo ja mislim propali, i civilno društvo, i intelektualci i mediji ako hoćete, a ne samo političari. Često sam govorio, recimo da na Radio televiziji Kosova u glavnim vijestima, skoro nikad ne možete da nađete jednu priču o nekom problemu Srba na Kosovu, a to je nije samo medijski promašaj, već i moralni i politički promašaj. Kao što probleme imaju albanski seljaci, recimo sa subvencijama, iste imaju i srpski seljaci. Tako da ni mi kao intelektualci nismo bili na nivou tog moralnog intelektualnog zadatka ", upozorio je Krasniqi.
 
Izvor: Radio Kim