Reakcija

Evropski centar za slobodu medija, zajedno sa nekoliko regionalnih i međunarodnih organizacija, uputio je pismo predsjednici Kosova Vjosi Osmani i premijeru Albinu Kurtiju u kome se poziva da se hitno zaustavi diskreditovanje i omalovažavanje novinara, prenosi Koha.

U reagovanju se navodi da se takvim jezikom prema novinarima služe funkcioneri iz Pokreta Samoopredjeljenje, Kancelarije Predsjedništva i drugih institucija na visokom nivou.

Te organizacije su izrazile zabrinutost zbog poruka koje su portparoli Vlade i Pokreta Samoopredjeljenje uputili na Facebooku, uključujući reakcije da su mediji svojim izvještavanjem pokušali da potkopaju predsjednicu.

Izražena je i zabrinutost zbog reakcije supruga predsjednice Kosova Vjose Osmani, Prindona Sadriua, koji je medije nazvao "udruženim zločinačkim poduhvatom". Povodom uvreda koje je na račun novinara izneo Sadriu, te međunarodne organizacije su izrazile bojazan da bi takvi komentari mogli da utiču i na fizičku bezbjednost novinara jer doprinose neprijateljskoj klimi.

U pismu se navodi da se upotreba jezika diskreditacije uklapa u širi problematični kontekst u kojem pojedinci povezani sa Samoopredjeljenjem pokušavaju da podriju povjerenje javnosti u medije.

"Zabrinuti smo što je ova strategija huškanja javnosti na medije i aktiviste opasna po fizičku bezbjednost novinara", navodi se u pismu predsjednici i premijeru Kosova u kojem se ističe da takve reakcije podrivaju demokratske vrednosti.

Organizacije potpisnice ovog pisma su, osim Evropskog centra za slobodu medija, Evropska federacija novinara, Index cenzure, Međunarodni institut za štampu, Mreža sigurnih novinara, koja uključuje udruženja novinara na Kosovu, u Sjevernoj Makedoniji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori i Fondacija Dafne Karuane Galicija.

Izvor: Kosovo Online/Koha ditore