Politički analitičar

Politički analitičar Shkelzen Maliqi u izjavi za Kosovo onlajn ocjenio je da je dijalog Kosova i Srbije, koji vodi Evropska unija, postao besperspektivan.

Po njegovom mišljenju, odgovornost za to snose evropski posrednici koji nemaju jasnu strategiju da se dijalog kreće naprijed, ali i Kosovo i Srbija, koji pokušavaju da opstruišu ovaj proces.

“Brisel nema šta da ponudi, nema jasnu strategiju. Amerikanci su nešto odlučniji, ali oni nisu glavni u toj igri iako vrlo rade na tome da se riješi kosovsko pitanje, odnosno da se nađe sporazum između Kosova i Srbije i da se ide naprijed. Sada postoje obećanja da će se nešto pokrenuti, ali je teško predvidjeti da li će biti uspješno ili ne. Prije dvije godine su svi govorili da će se sporazum postići za šest mjeseci ili godinu dana, sada više niko ne spominje rokove, sa druge strane Srbija i Kosovo na neki način opstruiraju to rješenje jer se boje da prave velike ustupke”, rekao je Maliqi.

Premijer Kosova Albin Kurti izjavio je da bi sljedeći sastanak sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem mogao biti održan u drugoj polovini decembra. I specijalni izaslanik Evropske unije za dijalog Miroslav Lajčak tokom nedavne posjete Beogradu i Prištini takođe je najavio da će prije kraja godine doći do sastanka na najvišem političkom nivou.

Iako još uvijek nema zvanične potvrde o održavanju tog sastanka, Maliqi ističe značaj njegovog održavanja, uz konstataciju da je dijalog i dalje najbolja formula za ostvarivanje krajnjeg cilja, odnosno za postizanje konačnog sporazuma o normalizaciji odnosa.

“Formula treba da bude dijalog i da postoji nekakva dobra volja, međutim, nijedna od zemalja Zapadnog Balkana ni ekonomski ni društveno nije dovoljno stabilna da može da osigura mirne tranzicije, tako da uvijek kada treba da rješavamo unutrašnje probleme između država i naroda treba nam neki posrednik, neko ko pomaže da se tenzije smanje ili da se otvori perspektiva za bolju budućnost, više investicija i za kulturnu i drugu saradnju”, kazao je Maliqi.

Rješenje za odnose Kosova i Srbije, ali i čitavog regiona, Maliqi vidi u realizaciji inicijative "Otvoreni Balkan". On smatra da je taj projekat otvorenih granica dobra osnova koja pruža mogućnost veće saradnje, uz podsjećanje da je i sama Evropska unija bila samo projekat koji je vremenom razvijen u ovo što je danas.

“Mislim da bi pomogla neka zajednička osnova za sve to, koja ne bi bila obnova Jugoslavije, nego formula otvorenih granica. Zato ja podržavam ideju “Open Balkan”, ali sa striktnim pravilima i procedurama za koje postoje modeli. Evropska unija nije nastala za jedan dan, to je bila ideja koja je postepeno razvijena i unutar tog projekta postoje i neke manje konfiguracije kao što je Beneluks, to je složena struktura”, istakao je Maliqi.

Izvor: Kosovo Online