Rezoluciju kojom se, između ostalog, osuđuje negiranje genocida, inicirali su predstavnici bošnjačke zajednice na Kosovu.

Uoči 26. godišnjice od zločina koji se dogodio u Srebrenici, poslanici Skupštine Kosova usvojili su Rezoluciju o osudi genocida.

Za usvajanje rezolucije, glasalo je 89 poslanika, nijedan nije bio protiv, a nije bilo ni uzdržanih. Poslanici Srpske liste napustili su zasjedanje u momentu kada je na dnevni red došao Nacrt rezolucije.

"Usvajanje ove Rezolucije imaće višestruki značaj i za nas ovdje i za narode u regionu. Pomoći će i da se pored žrtava u Srebrenici i u cijeloj Bosni i Hercegovini, ne zaborave ni žrtve na Kosovu i da ova Rezolucija i Dan sjećanja na genocid u Srebrenici, budu primjer za buduće generacije, da one budu sredstvo pomirenja među narodima, a ne sredstvo otuđivanja i zaoštravanja”, rekao je Bahrim Šabani, poslanik bošnjačke koalicije Vakat.

Potpredsednica Skupštine Saranda Bogujevci rekla je da Samoopredjeljenje snažno podržava ovu rezoluciju.

"Teško je živjeti a da ne znate sudbinu članova porodice. Najviše razumijemo patnje bošnjačkog naroda, jer smo slično iskusili tokom posljednjeg rata na Kosovu. U ime Pokreta Samoopredjeljenje, izjavljujem da snažno podržavamo ovu rezoluciju koja je trebalo da se dogodi ranije", navela je ona.

Premijer Albin Kurti, koji je prisustvovao današnjoj sjednici, kazao je da Rezolucija nailazi na podršku jer je to „plemenita akcija“.

„Danas podržavamo rezoluciju povodom 26. godišnjice genocida u Srebrenici. Ovo je plemenita i pravilna akcija i prije svega naša ljudska univerzalnost naše želje za pravdom. Genocid u Srebrenici najveći je masakr u Evropi od Drugog svjetskog rata. Godinama se sjećamo da je Srebrenica pozivala na pravdu. 2016. godine otišao sam u Srebrenicu na poziv ‘Majki Srebrenice’. Srebrenica je bila puna grobova i spomen obilježja“, rekao je Kurti.

Kurti je optužio srpsku vojsku za genocid u Srebrenici.

„Ubila ih je srpska vojska i paravojne formacije. Ko su oni zločinci koji čine zločin nad zločinom, skrivajući ubijena tijela. Balkanski kasapin, Slobodan Milošević je umro nekažnjeno, njegovi saradnici preko 4.000 srpskih vojnika ne samo da su slobodni, već su na vlasti i donose odluke. Karadžić i Mladić su osuđeni, ali njihovi saučesnici još nisu osuđeni. Rezultati genocida, tj. entiteti koji proizilaze iz čišćenja, poput Republike Srpske, funkcionišu defunkcionalizacijom Bosne“, rekao je Kurti prenosi Gazeta Express.

Zamjenica premijera Kosova iz redova bošnjačke zajednice Emilija Redžepi je kazala da niko, bez obzira iz koje političke partije dolazi ili iz koje je nacionalne zajednice, a posebno kolege Srbi, ne treba da snosi veliko breme odgovornosti za genocide koji su se dogodili u nekoj drugoj državi i u nekom drugom vremenu i pod nekim teškim režimom. Ona je pozvala na pružanje ruke pomirenja i solidarnosti sa svima u Skupštini Kosova.

Tokom rasprave o ovoj Rezoluciji, kako su javili mediji koji prate ovu sjednicu u parlamentu, poslanici Srpske liste napustili su skupštinsku salu.

Tekst rezolucije koji je danas usvojen u parlamentu za sada nije javno objavljen, ali jeste u medijima navodni nacrt Rezolucije još prethodnog dana.

U dokumentu koji je sinoć objavio Kosova.info, ističe se da je „nakon nasilne okupacije Srebrenice koja je bila zaštićeno područje UN-a, od strane oružanih snaga bosanskih Srba, potpomognutih i podržanih od strane tadašnjeg režima Republike Srbije, 11. jula 1995. godine, na planirani način, ubijeno preko 8.000 Bošnjaka, silovan veliki broj žena, prisilno proterano preko 25.000 starijih osoba, žena i djece“.

U dokumentu se precizira da je genocid u Srebrenici utvrđen i presudom Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju od 19. aprila 1993, kao i potvrdom od strane istog suda od 26. februara 2007. godine, te definiciji genocida prema Konvenciji UN-a od decembra 1948. godine.

U navodnom nacrtu precizira se da Parlament Kosova oštro osuđuje genocid u Srebrenici, da se saosjeća i iskazuje duboku tugu zbog nevinih žrtava „koje su stradale, „tokom krvave agresije u Bosni i Hercegovini“, i da izražava saučešće preživjelim članovima porodice.

Takođe se pozivaju Vlada Kosova i druge institucije da odaju počast žrtvama Srebrenice, a zemlje u regionu se pozivaju da ulože dodatne napore kako bi pred lice pravde priveli one koji su odgovorni za genocid u Srebrenici.

I opozicione parlamentarne stranke Demokratska partija Kosova, Demokratski savez Kosova i Alijansa za budućnost Kosova takođe su podržale usvajanje ove rezolucije

 Izvor: Kosovo Online/Kossev/GazetaExpress