kada će stići, ne zna se...

Premijer Avdullah Hoti i ministar zdravlja Armend Zemaj u tehničkoj vladi, su više puta najavili prije i tokom kampanje za vanredne izbore održane 14. februara, da će prve antikovid vakcine stići na Kosovo u februaru, kako do isporuke vakcina nije došlo, iz Ministarstva zdravlja su priznali da nisu potpisali ugovor sa kompanijom Pfizer o 500.000 doza vakcina, kako su ranije objavili Hoti i Zemaj, prenosi Koha.

Kosovo je jedina zemlja u regionu koja još uvijek nije obezbjedila nijednu antikovid vakcinu.

Iz Ministarstva zdravlja navode da je 8. januara potvrđeno da je za Kosovo obezbjeđeno 500.000 Pfizerovih vakcina i da će se konačni sporazum poslati Ministrarstvu.

Dodaje se da je MZ na svakom sastanku, poslije 8. januara, zahtjevalo da potpišu konačni sporazum, kompanija nije objasnila zašto je došlo do kašnjenja.

Ministarstvo zdravlja je jula 2020. godine započelo aktivnosti vezano za antikovid vakcinu u nekoliko pravaca, putem globalnog mehanizma Covax, kontakt sa zemljama partnerima, sa kompanijama za proizvodnju vakcina kovid -19.

„Ministarstvu zdravlja su potvrdili službenici (koji uključuje SZO, UNICEF, Svjetsku banku, razne dobrotvorne fondacije, međunarodne tehničke agencije, proizvođači vakcina, itd.) da je Kosovo kvalifikovano među 92 zemlje (sa niskim i srednjim prihodima), koje će putem ovog mehanizma dobiti besplatnu vakcinu protiv kovid-19 za 20 odsto stanovništva ili u slučaju Kosova, dovoljno doze za 360.000 stanovnika“, navodi se u saopštenju MZ.

Ističe se da je pripremljen i odobren plan vakcinacije i dodaje da su svi drugi postupci u vezi sa uvozom vakcina i svi drugi uslovi obezbeđeni i ispunjeni.

"Zvaničnici Covaxa potvrdili su MZ prijem plana za koji su smatrali da je prihvaćen/potvrđen. Covax je je 3. februara 2021. godine na svojoj web stranici objavio plan distribucije vakcina u zemlje korisnice, gdje je Kosovo, prema najavi/itinereru, dobija 100.800 doza vakcine AstraZeneka, krajem februara (odnosno u prvom kvartalu K1 2021 (januar-mart 2021))“, navodi se u saopštenju.

Naglašava se da je MZ kroz kontakte sa Covaxom, završilo pregled plana vakcinacije s ciljem vakcinisanja prioritetnih grupa ili 3 odsto populacije u prvoj fazi i precizan plan za druge dvije faze vakcinacije, uključujući naknadnu vakcinaciju 17 odsto populacije i kasnije 50 odsto, kako bi se vakcinisalo 70 odsto populacije na Kosovu i dodaje da je revidirani plan Covax prihvatio.

„MZ, NIJZK, kancelarijom SZO i kancelarijom UNICEF, nakon ispunjavanja svih uslova, čeka konačnu potvrdu za prijem prvih doza vakcina protiv COVID-19, putem mehanizma Kovaks COVAX“, kaže se u saopštenju.

Pored pregovora sa kompanijom Pfizer, MZ je postiglo dogovor sa Austrijom o preko 600.000 vakcina, koje se mogu dobiti nakon što ih Austrija obezbjedi u dovoljnim količinama za svoje potrebe.

Koha podsjeća da je ranije pisala da te vakcine pripadaju CUREVAC-u, koje još uvijek nisu odobrene.

„Obaveze EU da pomogne zemljama Zapadnog Balkana da obezbjede vakcine protiv kovid-19 su poznate i do sada nisu rezultirale konkretnim obezbjeđivanjem prvih doza, uprkos tome što je za taj cilj dodjeljena znatna količina sredstava, od 7,5 miliona, od kojih će takođe Kosovo imati koristi“, navodi se dalje u saopštenju.

Iz MZ navode da su svijesni pritiska koji vrše druge zemlje u vezi sa procesom vakcinacije na Kosovu, posebno za intervencije koje Srbija vrši prema građanima (uglavnom srpske zajednice), pozivajući ih na vakcinaciju u Srbiji.

„Srbija je distribuirala izvestan broj vakcina (uglavnom ruske vakcine Sputnjik i druge) u Bosni i Hercegovini, RS (entitetu Bosne i Hercegovine), Crnoj Gori i Republici Sjevernoj Makedoniji“, navodi se u saopštenju i dodaje da su građani Kosova od početka obavješteni da treba da se vakcinišu vakcinama koje su dobile odobrenje FDA, EMA i SZO, a ne vakcinama iz Srbije i Rusije.

MZ: Proizvođači vakcina dali su prioritet zemljama koje predstavljaju veće tržište od Kosova

Ministarstvo zdravlja ističe da je ispunilo sve kriterijume koje zahtjevaju partneri i razni mehanizmi za obezbjeđivanje vakcine, i ponovo naglašava činjenicu da su prioritet ovom mehanizmu zemlje sa najgorom epidemiološkom situacijom dok su proizvođači dali prioritet zemljama koje predstavljaju veće tržište od Kosova.

„Ovo nije obeshrabrilo nijednog zvaničnika Komisije za pregovore o vakcini protiv kovid-19, Odbora za pripremu Državnog plana za vakcinaciju protiv kovida i partnera da nastave svakodnevno zalaganje do dolaska prvih doza vakcina. MZ uvjerava građane da će biti maksimalno posvećeno, mimo bilo kakvog interesa, u ispunjavanju obaveze da se osigura zdravlje građana, sve do prijema prvih doza za koje vjerujemo da će se uskoro dogoditi“, poručuje MZ.

Izvor: Kosovo Online/Koha ditore