Moratorijum

Vlada premijera Avdullaha Hotija planira da moratorijum na kosovsko prijavljivanje u međunarodne organizacije traje mnogo duže od godinu dana, na koliko se obavezala sporazumom u Bijeloj kući, prenosi Reporteri.

Podaci o tome se nalaze u nacrtu vladinog plana rada, koji se odnosi na sljedeću godinu, a u kojem su navedene radnje za koje se očekuje da će biti preduzete u naredne dvije godine.

Nacrt plana rada vlade za 2021. godinu je dokument koji je izradila Kancelarija za strateško planiranje u KP (kancelarija premijera).

“U ovoj fazi ga je Kancelarija za dobro upravljanje (KP) dala na javni uvid”, rekla je Antigona Baxhaku Idrizi, savjetnica premijera za medije.

„U ovoj fazi ne možemo da komentarišemo jer je to nacrt (prijedlog projekta) koji će proći izmjene i razmatranja prije nego što preuzme konačan oblik i dobije odobrenje kabineta“, dodala je ona.

U ovom nacrtu plana rada, vlada je predvidela da 2021. godine samo sastavi spisak međunarodnih institucija i organizacija od posebnog značaja za Kosovo i uspostavi radne grupe koje će olakšati proces prijavljivanja.

Za 2022. planira da pripremi prijave i na kraju se prijavi za manje organizacije.

Do 2023. planirano je da se podnesu prijave za institucije i organizacije koje imaju glavnu ulogu u međunarodnom osnaživanju Kosova.

Demush Shasha, izvršni direktor Instituta EPIK, kaže da je ova politika posljedica obaveza koje je premijer Hoti preuzeo u Vašingtonu.

„Ovo je epilog koji se nije očekivao. Kosovo je otišlo u Vašington da bi obezbjedilo priznanje Srbije, a iz Vašingtona se vratilo obećavajući da neće tražiti nova priznanje i da neće podnositi prijave međunarodnim organizacijama, dakle, nije bilo moguće imati regresivniji razvoj”, rekao je Shasha.

Među pismenim obavezama koje je premijer preuzeo u Vašingtonu bio je i jednogodišnji moratorijum za prijavljivanje za članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama, a u akcionom planu vlade za sprovođenje ovih obaveza stoji cirkularni dopis Ministarstva spoljnih poslova svim institucijama u kojem se navodi da je potrebno da se povuku sve prijave i naglašava da u periodu od jedne godine Kosovo neće aplicirati za članstvo u međunarodnim organizacijama.

Kosovo se 2023. prijavljuje za SE, SZO, Unesko i STO

Demush Shasha kaže da posljedice ovih obaveza neće biti male.

“Složili smo se da su zahtjevi Srbije i zahtjevi Kosova jednaki. Videćemo posljedice ovoga u narednim godinama. Baš kao što danas vidimo posljedice sporazuma iz 2013. i 2016. po pitanju pridruživanja, tako će i presedan da se ne prijavljuje u međunarodne organizacije osnažiti poziciju Kosova na međunarodnoj sceni”, rekao je on.

Nacrt vladinog programa identifikuje četiri organizacije od posebnog značaja na koje namjerava da se prijavi 2023. godine. To su: Savjet Evrope, Svjetska zdravstvena organizacija, Unesko i Svjetska trgovinska organizacija.

Izvor: Reporteri/KosovoOnline