Zapošljavalo je 1.316 radnika

Prema podacima Agencije za registraciju preduzeća, na Kosovu je tokom pandemije koronavirusa zatvoreno 761 preduzeće, koje je zapošljavalo 1.316 radnika, a najveći broj je onih koji posluje u sektoru veleprodaje i maloprodaje, prenosi Gazeta Express.

Na spisku zatvorenih preduzeća slijede ona koja se bave proizvodnjom, ugostiteljstvom i hotelijerstvom, građevinarstvom, informisanjem i komunikacija...

Zbog slabog prometa svoj lokal zatvorio je i Emanuel Gjokaja.

„Imali smo Sendvič bar, bila je to druga lokacija koju smo otvorili u februaru ove godine. Ali u martu kada smo se suočili sa pandemijom i kada se dogodilo potpuno zatvaranje, bili smo privremeno zatvoreni. Opet smo počeli da radimo u junu, kada je dozvoljeno otvaranje ugostiteljskih objekata, ali to je bilo nepristupačno, radili smo s gubitkom i vidjeli smo da ne možemo nastaviti tim tempom i morali smo opet da zatvorimo“, kaže Gjokaja.

Gjokaja kaže da je zatvaranje restorana u početku bilo privremeno, ali kako kaže, s ovom situacijom koja se nastavlja sa pandemijom, nema mnogo nade da će restoran biti ponovo otvoren.

Predsjednik Privredne komore Kosova Skender Krasniqi smatra da je broj zatvorenih preduzeća veći nego što to pokazuju zvanični podaci.

„Postupci zatvaranja preduzeća su mnogobrojni i većina preduzeća nerado započinje procedure, jer je potrebna velika dokumentacija. Broj preduzeća koja danas ne posluju je na hiljade. Pored toga, postoje mnoga preduzeća koja su smanjila broj zaposlenih i na ivici su zatvaranja“, kaže Krasniqi.

On dodaje da institucije nerado prihvataju stvarnost izazvanu pandemijom kovid-19 u preduzećima.

„Ako se nastavi novi talas mjera koji zaustavlja aktivnost preduzeća i ne povećava podršku države, ovaj broj zatvorenih preduzeća i otpuštanja radnika biće mnogo veći, a posao će ući u krizu”, kaže Krasniqi.

Za period od marta do avgusta ove godine, ostvareni promet je, prema podacima Poreske uprave Kosova, preko milijardu eura manji nego u istom periodu prethodne godine.

Preduzećima na Kosovu pomagala je Vlada Kosova forimarajući Fond za ekonomski oporavak koji ima preko 350 miliona eura i iz kojeg je za ova preduzeća izdvojeno 60 miliona, što je, po ocjenama mnogih, malo.

Međunarodni finansijski mehanizmi u svojim objavljenim izvještajima o efektima pandemije na ekonomiju Kosova procjenili su da je naneta velika šteta.

Svjetska banka u svom izvještaju predviđa ekonomski pad od 4,5 odsto na Kosovu 2020. godine.

Izvor: Kosovo Online/Gazeta express