Poslije smjene u vrhu Raško-prizrenske eparhije, iz Srpske pravoslavne crkve stižu pomirljiviji tonovi, ocjenjuju u Islamskoj zajednici Kosova, katoličkoj crkvi, ali i sociolozi i predstavnici Kfora…

Na Kosovu se sa uzdržanim optimizmom reaguje na prve izjave administratora Raško-prizrenske eparhije, umirovljenog vladike Atansija Jeftića, upućene na osveštenju djelimično obnovljenog hrama Saborne crkve Svetog Đorđa u Prizrenu. On je na liturgiji rekao:

"Vera je braćo moja ljubav. Vera nije mržnja, nije osveta. Nemoj nikada u srca naša da ulazi mržnja i osveta. To je malo, to je sitno, to je đavolski.“
 
Nakon liturgije, nemački general Manfred Hofmajer, komandant Multinacionalnih snaga sektora Jug je izjavio:
 
"Ovo je za nas bila veoma važna služba, naročito zato što je vladika izgovorio pomirujuće reči. Razgovarao sam i sa savetnikom predsjednika Srbije Borisa Tadića (Mlađanom Đorđevićem) i on mi je slično izjavio. Vjerujem da će sve to dopreti do svih građana, ne samo Prizrena...“
 
U pisanoj izjavi, sekretar Islamske zajednice Kosova Resul Efendija Rexhepi kaže da o administratoru Raško-prizrenske eparhije nemaju dovoljno podataka jer to unutrašnje pitanje SPC, ali, kako ističe, ”drago bi nam bilo da gospodin Jeftić ne ide stopama njegovog prethodnika i da samo seje mržnju među ljudima tj. vjernicima.“
 
"Dobro bi bilo da gleda realno na stvari, da realno ocjenjuje sadašnju situaciju. On i svi drugi trebalo bi da se bave isključivo vjerskim pitanjima, a da politiku ostave političarima“, kaže efendija Rexhepi izražavajući spremnost na „saradnju, toleranciju i dijalog“.
 
Zamjenik kosovske biskupije Don Gjergj Lushi pohvalio je izjavu vladike Jeftića izražavajući spremnost na uspostavljanju pokidanih veza sa, kako naglašava, braćom hrišćanima pravoslavne vjere:

"Ne samo da podržavamo nego molimo Boga i čekamo pozitivne znakove na koje ćemo vrlo rado i bratski uvijek odgovoriti. Stojimo na raspolaganju Bogu, katoličkoj crkvi, ali ne samo njoj nego svakoj crkvi, svakoj vjerskoj zajednici…”
 
 I sociolog religije sa Univerziteta u Prištini dr Ismail Hasani govori u sličnom tonu.
 
“Izjava u SPC, pogotovu sa mjesta gdje se simbolički označava takozvano jezgro iskazivanja duše srpstva, čini ono što podrazumjeva tendenciju za pomirenjem, odnosno ublažavanjem takta i načina izražavanja problema takozvanog svetovnog a ne religijskog života. U tom kontekstu  mislim da znak, koji je dat od strane SPC, govori o naizmjeničnim izjavama po nekad, ali u svakom slučaju, misli se na ono što je ohrabrujuće za budućnost ovih prostora, pogotovu u religijskom kontekstu”.