Neredi, poput onih u Širokom Brijegu, globalni su problem fudbalske Europe, ali na prostoru bivše Jugoslavije se uvijek postavlja pitanje: da li je nacionalizam igrao ulogu? Ni kod ubistva Vedrana Puljića nije drugačije.

Veliki broj internet portala ukinuo je forume o događajima u Širokom Brijegu, jer administratori nisu uspjevali da pobrišu nacionalističke poruke posjetilaca. Kako je do nereda i tragičnog ubistva došlo u vrijeme snažnih međunacionalnih tenzija, ne iznenađuje ni poređenje aktuelnog trenutka sa stanjem s početka devedesetih godina i agonijom koja je, kako mnogi smatraju, počela upravo na fudbalskim terenima i oko njih.
 
Međutim novinar Sportske redakcije BH radija 1 Midthat Kulender sugeriše da sa takvim ocjenama ipak ne treba žuriti. „Ne treba padati pod utjecaj brojnih spekulacija, kontroverznih informacija o tome kako je sve ovo uvod u nešto jače, žešće i veće. Ovo nije jedini ovakav događaj u fudbalskoj Europi. Ovo je globalni problem. Znam samo to da je Vedran Puljić otišao u Široki Brijeg na utakmicu i da je tamo ubijen. Znam, takođe, da je francuski navijač ubijen u Beogradu, a samo je otišao na utakmicu. I to je tragedija. Takođe znam da su prije nekoliko dana u Bukureštu bili žestoki neredi između navijača iz Rumunije i Hrvatske“, kaže Kulender.
 
Nacionalizam nije igrao ulogu?
 
„Ubistvo Vedrana Puljića je zločin i počinioce treba kazniti“, kaže mostarski novinar Igor Božović. On dodaje kako je u pitanju čisto huliganstvo iako se potenciraju samo slučajevi međunacionalnih sukoba. „Kada se, prije otprilike godinu dana, dogodio navijački sukob između Hrvata iz Čapljine i Hrvata iz Gruda, nijedna medijska kuća nije na tom primjeru govorila o problemu huligana. Ali, kada se god zakače dvije nacionalne navijačke grupe, tada govorimo o izgredima“, kaže Božović.
 
Ubistva u neredima koji prate fudbal ipak nisu česta pojava i mnogi s pravom postavljaju pitanje zašto lokalna policija nije adekvatnije reagovala. Ali, policija je samo jedan segment društva, a Bosna i Hercegovina, prema mišljenju profesora Univerziteta u Mostaru Slave Kukića, „nije političko, već pretpolitičko, plemensko društvo“.
 
„Onog časa kad u BiH počnu da dominiraju temeljne vrijednosti koje karakterišu političko društvo, kao što su pravna država i osnovna sigurnost čovjeka, u tom momentu će i policija, kao dio ukupnog sistema, drugačije funkcionisati“, kaže profesor Kukić.