Akcija 600 agenata Europola

Albanac sa Kosova Bashkim Osmani, koji je u javnosti poznat kao jedan od vođa kriminalne grupe koja se bavi prodajom droge i pranjem novca, uhapšen je u akciji Europola u Hrvatskoj, prenosi Ekonomia Online.

Braća Qazim (nadimak Feliks), Burim, Bekim i Bashkim Osmani našli su se pod istragom Europola u operaciji "Crni orao". Kako se navodi u medijima, poznato je da već godinama žive u Njemačkoj, odakle su poslove proširili na Španiju, Belgiju, Holandiju i druge evropske zemlje.

Novac zarađen kriminalom navodno odavno ulažu u nekretnine i kockarnice, a u albanskim medijima predstavljeni su kao moćni biznismeni, koji su finansirali OVK i delatnost bivšeg predsjednika Kosova Ibrahima Rugove.

Evropski mediji braću Osmani označavaju kao važan klan, koji prebacuje kokain iz Latinske Amerike, i dalje ga distribuira širom Evrope. Belgijski mediji izvjestili su da je u operaciji hapšenja Bashkima Osmanija učestvovalo 600 policajaca iz sedam evropskih zemalja.

Za pedesetogodišnjeg Bashkima Osmanija navodi se da je mafijaški bos koji je zajedno sa jednim od braće 2008. godine već osuđen na četiri godine zatvora zbog privrednog kriminala. Prema pisanju španskih medija, Osmani često boravi na Majorci, gdje su uhapšeni i njegova žena i otac. Po najavama, on će za nekoliko dana biti izručen Španiji.

Njegovo hapšenje bilo je jedan od glavnih prioriteta agenata Europola. Prema detaljima iz istrage, mreža klana Osmani bavi se švercom velikih količina kokaina u Evropu iz Južne Amerike preko raznih evropskih luka. Otkriveno je više od 30 miliona eura "opranog" novca, kao i nekretnine na Majorci, 86 uljanih slika u vrijednosti od pet miliona eura, sedam luksuznih automobila, 16 luksuznih satova, 203.000 eura u gotovini, i 40.000 u kriptovalutama. 

Italijanski mediji prenose da je jedna od glavnih figura organizacije, koju predvode braća Osmani, i Artur Shehu iz Valone, koji posjeduje imanja na albanskoj obali.

Ova zajednička operacija evropskih policija rezultat je složene međunarodne istrage u kojoj su učestvovali Istražno odjeljenje za borbu protiv mafije (DEA) i policijske snage Belgije, Španije, Njemačke, Holandije, Hrvatske i Ujedinjenog Kraljevstva, u saradnji sa Službom za međunarodnu policijsku saradnju.