PREKINUO TRADICIJU

Otvoreno je Svjetsko nogometno prvenstvo u Kataru. Domaćin je u prvoj utakmici izgubio od Ekvadora s 2:0. Junak susreta bio je Enner Valencia koji je zabio golove u 16. i 31. minuti, čime je svojoj ekipi omogućio uvjerljivo vodstvo i lagodnu igru u drugom poluvremenu.

Katar je ovim rezultatom ušao u istoriju kao prvi domaćin koji je ikad izgubio svoju prvu utakmicu na Svjetskom prvenstvu. Urugvaj, Italija, Francuska, Švicarska, Švedska, Brazil, Čile, Engleska, Meksiko, Argentina, Španija, SAD, Japan, Južna Koreja, Njemačka, Južnoafrička Republika i Rusija su dosad bile domaćin i uspjele su u prvoj utakmici na turniru odigrati barem neriješeno.

S obzirom na to da je ovo 22. svjetsko prvenstvo, pravi je kuriozitet da domaćin dosad nijednom nije napustio teren pognute glave na svom otvaranju turnira. Katar je ovime na “dobrom putu” da izjednači još jedan neslavan rekord i postane jedini domaćin u istoriji uz Južnoafričku Republiku, koji neće proći grupnu fazu turnira.

Autor: Index.hr