WEMBLEY

Engleskinje su postale evropske prvakinje u nogometu po prvi put u istoriji svoje reprezentacije i to na domaćem terenu.

U finalu su na krcatom Wembleyu bile bolje od Njemica s 2:1 nakon produžetaka i tako Engleskoj donijele trofej.

Evropsko nogometno prvenstvo za ženo igra se od 1984. godine i Engleska je dva puta zaustavljena u finalu, prije 13 godina baš od strane Njemica. Igračice pod vodstvom nizozemske trenerice Sarine Wiegman danas su se uspjele osvetiti za taj poraz, a utakmicu je na Wembleyu pratilo više od 87 hiljada ljudi.

To ovo finale čini najgledanijom utakmicom u istoriji Evropskih prvenstva, uključujući muška i ženska.

Englesku je u vodstvo dovela napadačica Manchester Uniteda Ella Toone u 62. minuti, a veznjakinja Bayern Münchena Lina Magull izjednačila je petnaestak minuta kasnije.

U produžecima se u heroinu prometnule napadačica Manchester Cityja Chloe Kelly, koja je zabila pogodak vrijedan naslova nakon gužve u šesnaestercu u 110. minuti.