Francuski teniser Jo-Wilfried Tsonga savladao je Rogera Federera u osmini finala ATP turnira iz Masters serije 1000 u Montrealu rezultatom 7-6(3), 4-6, 6-1.

Jo-Wilfried TsongaU prvom setu Federer nije uspio iskoristiti niti jednu od tri break-lopte, uključujući jednu set-loptu, a Tsonga je u tie-breaku bio mirnije ruke i došao je do vodstva. U drugom setu Federer je rano došao do breaka i sačuvao prednost, dok je u trećem setu Francuz odjurio do nevjerovatnih 5-0 i nije se osvrtao, prepustivši Federeru tek jedan gem za treću pobjedu u sedmom međusobnom duelu.

"Ovo je meč u kojem sam najbolje igrao", rekao je Tsonga aludirajući na svoje tri pobjede protiv Federera, od kojih je prva bila 2009. godine upravo na Mastersu u Kanadi, a druga ove godine u četvrtfinalu Wimbledona.

"Moja igra bila je zaista dobra. Koristio sam svoje prilike, do breaka sam dolazio prije njega i zaista sam sretan zbog pobjede", dodao je Francuz kojem će protivnik u četvrtfinalu biti Španac Nicolas Almagro koji je sa 7-6(5), 6-3 pobijedio Francuza Richarda Gasqueta.

Švicarac Stanislas Wawrinka izborio je četvrtfinale pobjedom nad Južnoafrikancem Kevinom Andersonom 6-4, 4-6, 6-4 koji je u 2. kolu izbacio svjetskog broja četiri Andyja Murrayja. Sljedeći protivnik za Wawrinku bit će Amerikanac Mardy Fish koji je preokrenuo meč protiv Latvijca Ernestsa Gulbisa i na kraju slavio sa 4-6, 6-3, 6-4.

Preostala dva četvrtfinalna para čine Novak Đoković i Gaël Monfils, te Tomaš Berdych i Janko Tipsarević.