Nogometaši Intera su šampioni Italije, peti put zaredom. Drugu titulu ove sezone, nakon pobjede u finalu talijanskog Kupa, ovjerili su u posljednjem kolu Serie A pobijedivši na gostovanju kod Siene.

Jedini gol na utakmici postigao je u 57. minuti sjajni Interov napadač Diego Milito, koji je i među najzaslužnijim što Inter 22. maja protiv Bayerna u finalu Lige prvaka u Madridu ima šansu osvojiti i treći trofej ove sezone.

Milito je, podsjetimo, pogodio i u polufinalnom ogledu Lige prvaka protiv Barcelone na Giuseppe Meazzi. Također, pogotkom je odlučio i finalnu utakmicu Kupa u Rimu (pobjeda Intera protiv Rome 1-0).

Tako je pobjeda, jedinog Interovog pratioca u borbi za titulu, Rome od 2-0 na gostovanju kod Chieva ostala Pirova. Za Romu su pogodili Vučinić i De Rossi, ali to nije bilo dovoljno, ostali su kratki dva boda za Interom.

Dramatika,dakle, nije izostala ni u posljednjem 38. kolu talijanske Serije A. Nogometaše Rome su do naslova prvaka dijelile samo 32 minute, ali tada je prvenstvo odlučio Milito.

Interu je donio peti naslov prvaka Italije zaredom, a to im je 19. ukupno u njihovoj uspješnoj istoriji. No, uprkos tome što su 90 posto ovogodišnjeg prvenstva boravili na vrhu tabele, izuzetno teško su odbranili prvo mjesto ispred Rome.

Na poluvremenu posljednjeg kola Roma je bila vodeća. Rimljani su pogocima Mirka Vučinića u 39. i Danielea de Rossija u 45. minuti vodili u Veroni kod Chieva 2-0. Za to vrijeme se Inter silno mučio u Toskani kod već prežaljene Siene. Inter je dominirao, ali nikako nisu pronalazili put do mreže.

Mučenje je trajalo sve do 57. minute kada je Javier Zanetti sjajno probio prvi red Sienine odbrane, a potom lijepo gurnuo u prostor za sunarodnjaka Diega Milita koji je spretno, špicom, pogodio suprotni ugao za svoj 22. pogodak u sezoni (drugi strijelac Serie A). Na kraju se ispostavilo da je to bio ključni pogodak prvenstva, onaj koji je održao Inter na vrhu tabele.

Do kraja utakmice je Inter čuvao zlata vrijedan pogodak prednosti, ali su u dva navrata, u posljednjih deset minuta zadrhtali. Siena je više slučajno, kao i greškama golmana Intera Julija Cesara, došla u priliku za izjednačenje, no šokova za Mourinhov sastav ipak nije bilo.

Interov protivnik u finalu Lige prvaka, minhenski Bayern, također je ove sezone ugrabio dvostruku krunu, pa će madridsko finale za jednu od ove dvije ekipe definitivno označiti savršenu sezonu.

U borbi za četvrtim mjestom su slavili nogometaši Sampdorie, koji će tako iduće sezone igrati kvalifikacije Lige prvaka. Direktno su se u to takmičenje plasirali Inter, Roma i Milan. Sampdoria je obavila formalnost i pobijedila Napoli na svom travnjaku 1-0, uz pogodak sjajnog Giampaola Pazzinija, čime je došao do brojke od 19 pogodaka u sezoni.

S druge strane, na petom mjestu je ostao Palermo koji je u Bergamu pobijedio Atalantu 2-1, uz dva pogotka Urugvajca Cavanija.

Iz prve lige ispadaju, što je ranije već bilo poznato, Livorno, Siena i Atalanta, dok su se u Evrospku ligu plasirali Palermo, Napoli i Juventus.

Prvi strijelac lige je, pak, Antonio di Natale iz Udinesea sa 29 postignutih pogodaka.