Stereotipi

Stoljećima se u svijetu gradi pozitivan odnos prema konzumiranju alkoholnih pića i uvijek postoji dobar razlog da se nečemu ili nekome "nazdravi".

S druge strane, alkoholičarima se smatraju osobe koje, čim ustanu iz kreveta "nagnu votku iz boce", no psihijatri podsjećaju kako zaboravljamo na takozvane funcionalne alkoholičare.

Pojašnjavaju da je riječ o socijalno neupadljivim ljudima koji radno i porodično funkcioniraju zadovoljavajuće, a nerijetko i više nego zadovoljavajuće. Neposredna ih okolina ne percipira kao pijance već kao ljude "koji vole popiti".

Takve osobe obično piju u određenim prigodama, no nakon njih "ne znaju za sebe od količine popijenog alkohola". Postoje i oni drugi koji šest večeri sedmično redovno piju po čašu ili dvije vina. Jedne i druge možemo ubrojiti u funkcionalne alkoholičare.

Kao društvo pijemo previše, a alkohol je stoljećima udomaćena legalna droga zapadnog čovječanstva, smatra britanski psihijatar dr. Iqbal Mohiuddi i dodaje da su brojke u porastu.

On tvrdi da se u zapadnom svijetu već stoljećima gradi pozitivan odnos prema konzumiranju alkoholnih pića kao i tolerantan odnos prema prekomjernom pijenju i socijalno neupadljivim funkcionalnim alkoholičarima pa je zagovaranje opće apstinencije od ispijanja alkohola u potpunosti nerealno, no zagovaranje umjerenog ispijanja je korisno.

U Velikoj Britaniji najviše piju osobe u dobi između 55 i 74 godine, a najmanje piju tinejdžeri i mladi ljudi.

Dr. Mohiuddin procjenjuje da se čak polovina pacijenata koji su kod njega potražili pomoć u liječenju od ovisnosti o alkoholu ne uklapa u stereotipe.