Pogledajte o čemu se radi

Velike klimatske promjene mogle bi dovesti do razvoja novih bolesti, velikih suša i gladi globalnih razmjera do 2050. Evo što zabrinjava naučnike...

Naučnici upozoravaju na ogromne razmjere klimatskih promjena, cyber terorizma, velike gladi te razvoj novih i teških bolesti koje bi do 2050. godine mogle prerasti u katastrofe globalnih razmjera.
Business Insider je objavio popis pet najgorih katastrofa koje bi mogle zaprijetiti čovječanstvu do 2050. godine:
Iseljavanja koja bi se mogla dogoditi zbog velikih klimatskih promjena, prijetnja su broj jedan. Zbog temperature koja rapidno raste, čak 600 miliona ljudi širom planete moglo bi postati izbjeglicama.
Drugi problem su poplave, zbog rasta temperatura i topljenja ledenjakam obalama širom svijeta prijeti opasnost od rastućeg mora.
Do 2050. u Aziji se predviđa 50% manje pšenice i 17% manje riže, a 20 miliona djece u Aziji, Africi i Latinskoj Americi moglo bi biti gladno. Glad je pošast broj tri koja bi nas mogla uništiti, napominju naučnici.
Još jedna katastrofa koja brine naučnike su nove ili mutirajuće bolesti. Sve duža ljeta donose nove epidemije poput denge, opasne virusne groznice koju prenose komarci. Denga je najraširenija u tropskim krajevima, no zbog nepredviđenog rasta temperatura, svakim novim stupnjem postoji mogućnost širenja kao i mogućnost razvoja novih, sličnih bolesti.
Ono što također brine naučnike je velika mogućnost izbijanja cyber ratova, a dok se mnogi nadaju da do toga nikad neće doći, nuklearno naoružanje je još jedna prijetnja koja bi mogla biti kobna za stanovništvo svijeta.