Napetost na vrhuncu

Sjevernokorejski vođa Kim Jong-un izjavio je da je sada "cijeli američki teritorij na dometu" Sjeverne Koreje, nakon što je ta zemlja lansirala još jednu balističku raketu, zbog čega su Washington i Seul najavili da razmatraju "mogućnosti vojne reakcije", dok američki državni tajnik Rex Tillerson odgovornima smatra Kinu i Rusiju.

Washington, Tokio, Seul i EU odmah su osudili drugo ispaljivanje sjevernokorejske interkontinentalne balističke rakete u mjesec dana.

Službena sjevernokorejska novinska agencija KCNA potvrdila je u subotu da je lansiranje rakete bilo uspješno te da ga je nadzirao lično vođa Kim Jong-un. "Cijeli američki teritorij sada nam je u dometu... bilo gdje, bilo kada", izjavio je Kim Jong-un, kako je prenijela agencija.

Agencija je navela da je riječ o poboljšanoj verziji rakete Hwasong-14 ICBM, koja je preletjela 998 kilometara za 47 minuta na maksimalnoj visini od 3724 metra.

Američki predsjednik Donald Trump potvrdio je da će "SAD poduzeti potrebne mjere kako bi osigurao sigurnost američkoga teritorija i zaštitio saveznike u regiji".

SAD i Južna Koreja uzvratile su vojnom vježbom u kojoj koriste američke taktičke rakete zemlja-zemlja i južnokorejske balističke rakete Hyunmoo II, priopćila je u petak navečer američka vojska.

Zajednička vježba provedena je u subotu rano ujutro po seulskom vremenu, malo nakon najave Pentagona da su američki i južnokorejski vojni zapovjednici raspravljali o "mogućnostima vojne reakcije".

Pentagon se već dugo priprema na mogućnost sukoba sa Sjevernom Korejom, ali nedavne izjave pokazuju zaoštravanje retorike. Prije se samo kritiziralo lansiranje raketa, ali se nije spominjala vojna reakcija.

Prema izjavama kopnene vojske, rakete "ATACMS mogu se vrlo brzo razmjestiti i ispaliti, one su sposobne za precizan i dubinski napad, što saveznicima Republici Koreji i SAD-u omogućuje brzi napad na cijelu lepezu ciljeva u svim klimatskim uvjetima.

Američki je predsjednik u petak upozorio da sjevernokorejsko testiranje predstavlja "neoprezan i opasan" čin koji će samo još više izolirati Sjevernu Koreju.

"SAD osuđuju ovaj test i odbacuju tvrdnje režima da ovi pokusi i ovo oružje garantuju sigurnost Sjevernoj Koreji. Zapravo postižu suprotan učinak", priopćio je Trump.

"Prijeteći svijetu, to oružje i ti pokusi samo još više izoliraju Sjevernu Koreju, slabe njenu ekonomiju i siromaše stanovništvo", nastavio je.

Sve do sada strategija SAD-a - bez obzira na to je li riječ o Trumpovoj ili Obaminoj administraciji - nije donijela ploda: uprkos pooštravanju međunarodnih sankcija UN-a i pritisaka na Kinu, glavnu saveznicu Sjeverne Koreje, Kim Jong-unov režim nastavio je balistički i nuklearni vojni program.

Kina i Rusija nose "jedinstvenu odgovornost" za pogoršanje prijetnje koju predstavlja Sjeverna Koreja, izjavio je američki državni tajnik Rex Tillerson.

"Kada je riječ o ekonomskoj podršci balističkom nuklearnom programu Sjeverne Koreje, Kina i Rusija snose jedinstvenu i posebnu odgovornost za povećanje prijetnje regionalnoj i globalnoj stabilnosti", priopćio je Tillerson.

Tom se raketom "očito krši nekoliko rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a koje odražavaju volju međunarodne zajednice", dodao je.