Dramatičan post ministra odbrane

Dok ukrajinski ministar odbrane najavljuje rat veći od Drugog svjetskog, NATO raspoređuje svoje snage u istočnoj Europi.

Ukrajina je suočena s 'velikim ratom' s Rusijom koji će odnijeti desetke hiljade života, izjavio je u ponedjeljak ukrajinski ministar obrane Valeri Heletej.
'U našu kuću je došao veliki rat, rat kakav Europa nije vidjela od Drugog svjetskog rata. U tom ratu gubici se neće brojati u stotinama nego u hiljadama pa čak i desecima hiljada mrtvih', napisao je ministar na svom Facebook profilu.
'Moramo hitno organizirati obranu protiv Rusije, koja pokušava ne samo zauzeti položaje na okupiranom teritoriju, nego i pokrenuti ofenzivu na druga ukrajinska područja', dodao je.
NATO će osnažiti svoju nazočnost u svojim istočnoeuropskim članicama tako što će na tom području rasporediti snage koje mogu brzo reagirati na svaku prijetnju, izjavio je u ponedjeljak glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen.
NATO žali zbog činjenice da ga Rusija smatra protivnikom, a ne partnerom i stoga će se prilagoditi toj situaciji.
'MI sebi ne možemo dopustiti naivnost, ne smijemo imati iluzija i moramo se suočiti sa stvarnošću, a to je da nas Rusija smatra protivnikom i mi ćemo se prilagoditi toj situaciji', izjavio je Rasmussen na konferenciji za novinare u Bruxellesu.
Rasmussen je dodao da se iz ruskih vojnih dokumenata i iz izjava ruskih političkih čelnika može vidjeti da NATO smatraju protivnikom, izrazivši veliko žaljenje zbog toga. 'Vjerujem da je za sigurnost Europe dobro razvijati partnerstvo s Rusijom, međutim, danas se moramo suočiti s realnošću', rekao je Rasmussen.
Glavni tajnik NATO-a rekao je da će summit Saveza, koji se ove sedmice održava u Walesu, biti 'ključni summit u NATO-ovoj historiji'.
Najavio je da će čelnici zemalja članica na tom summitu donijeti odluku o jačanju nazočnosti Saveza u istočnoj Europi, koja uključuje udarne postrojbe koje se mogu vrlo brzo rasporediti u slučaju potrebe.
'Na sammitu ćemo osigurati da Savez bude spreman, sposoban i voljan braniti saveznike od bilo kakvog napada. Donijet ćemo Akcijski plan o pripravnosti (RAP), koji će NATO učini agilnijim nego što je ikad bio', rekao je Rasmussen.
Dodao je da je RAP odgovor na 'agresivno ponašanje Rusije', ali i da će omogućiti Savezu odgovor na sigurnosne izazove gdjegod se pojavili.
RAP predviđa udarne postrojbe, snage u vrlo visokom stupnju pripravnosti, koje su sposobne rasporediti se u vrlo kratkom roku.
'Saveznici će po načelu rotacije osigurati snage za te postrojbe, koje će moći brojati nekoliko hiljada ljudi, spremnih reagirati gdje treba, uz zračnu, pomorsku i potporu specijalnih snaga', rekao je Rasmussen.
Izvori u NATO-u kažu da će te postrojbe na terenu imati stožer s oko stotinu ljudi, a da će u roku od dva dana biti moguće rasporediti bataljun - 600 do 800 ljudi, a u pet dana brigadu - od 4000 do 6000 ljudi.
'Svrha tih snaga jest osigurati da svaki potencijalni agresor zna da smo spremni brzo odgovoriti ako bude trebalo. To je jačanje kolektivne obrane u skladu s člankom 5 Povelje NATO-a', rekao je Rasmussen. Članak 5 Povelje NATO-a kaže da se napad na jednu članicu Saveza smatra napadom na cijeli NATO.
'Vjerujem da to ima vrlo jak učinak odvraćanja, jer uz takve snage u visokom stupnju pripravnosti svaki potencijalni agresor zna da će se, prije nego čak i počne razmišljati o napadu, suočiti ne samo sa snagama napadnute zemlje, nego s pripadnicima NATO-a. To je svrha tih snaga', rekao je Rasmussen.
Rasmussen je izrazio očekivanje da će se čelnici zemalja članica obvezati na povećanje ulaganja u odbranu, 'kako bismo mogli podijeliti odgovornost za kolektivnu obranu, kao što dijelimo koristi od nje', rekao je.