I VUČIĆU JE TO KRISTALNO JASNO

Preduvjet održivog mira u regiji je da Srbija prizna neovisnost Kosova, a u dijalogu Beograda i Prištine neophodno je jasno definisanje tema pregovora i efikasnije posredovanje međunarodne zajednice u roku ne dužem od dvije godine...

Ocijenjeno je to u izvještaju Instituta za studije ljudskih prava američkog Univerziteta Columbia, čije dijelove danas objavljuju beogradski elektronski mediji.
 
"Ako Srbija želi ući u EU, poglavlje 35 (koje prati napredak normalizacije s Kosovom) kristalno je jasno.
Beograd neće načiniti napredak prema članstvu u EU dok ne prizna Kosovo, što je temelj za normalizaciju.
 
Kosovo i Srbija trebaju pregovarati s Briselom u pogledu članstva u EU i dvije zemlje trebaju ući u EU zajedno, u isto vrijeme", izjavio je direktor Programa za izgradnju mira i prava tog instituta David Philips, autor Izvještaja o provođenju dijaloga Kosovo - Srbija.
 
Philips je, prenosi Hina njegovu izjavu albanskoj redakciji Glasa Amerike, predložio da se jasno definišu teme pregovora i postavi rok od najviše dvije godine, ali uz efikasnije posredovanje međunarodne zajednice, uključujući snažniju ulogu SAD-a i angažovanje uglednih međunarodnih pregovarača.
 
Uz promjenu formata dijaloga, Philips kao međunarodne posrednike preporučuje bivšu američku državnu tajnicu Condoleezzu Rice te njemačkog ministra Wolfganga Schaeublea.
 
U izvještaju čiji je autor, Philips kaže kako nudi "scenarij u kojem svi pobjeđuju" i prema kojem bi priznanje kosovske neovisnosti ishodilo normaliziranje svih bilateralnih pitanja i integraciju i Srbije i Kosova u euroatlantske institucije.
 
"Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je Srbe da se suoče s realnošću i pozabave kosovskom situacijom.
 
Naravno da je teško pregovarati o priznavanju Kosova od strane Srbije, ali to se mora dogoditi, jedini put naprijed jest da Srbija prizna Kosovo, to je ključno za napredak", naglasio je taj stručnjak s američkog Univerziteta Columbia.
 
On istodobno sugeriše kako vlada u Prištini treba imati širok i sveobuhvatan pristup integrisanju kosovskih Srba i osigurati da se njihova prava u potpunosti promovišu i štite.
 
Američki stručnjak za ljudska prava i politiku uvjeren je kako bi "integrisanje u Evropu bio jasan poticaj i za Srbiju i Kosovo da pristupe implementaciji dijaloga", te da "građani Srbije trebaju uvidjeti da im je budućnost uz Evropu i Zapad", a ne uz Rusiju.
 
"Mogu krenuti naprijed s euroatlantskim aspiracijama ako riješe nesuglasice s Kosovom. Rusija neće biti tu da pomogne Srbiji.
 
Ona samo manipuliše Srbima, građani trebaju shvatiti tu činjenicu i više se približiti Zapadu", prenosi Hina Philipsove ocjene za Glas Amerike na albanskom jeziku.
 
(SB/N1/Fena)