Srbija treba prihvatiti Ahtisaarijev plan

Lider Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković izjavio je da suverenitet Srbije nad Kosovom postoji samo u preambuli njenog Ustava i da robujući toj normi država trpi samo ogromne gubitke i da stoga treba prihvatiti i priznati kosovsku stvarnost.

On takođe poziva na prihvatanje plana Martija Ahtisaarija iz 2007. godine kao temelj nastavka Briselskog dijaloga.

Prema njegovim riječima, stvarnost je da nezavisnost Kosova danas priznaje "ogromna većina članica UN i EU", da je Međunarodni sud pravde zaključio da proglašenjem nezavisnosti Kosova nisu prekršeni ni Povelja UN, ni međunarodno pravo, ni Rezolucija 1244 SB UN, da oko 90 posto stanovnika čine Albanci, a manje od šest odsto Srbi.

"Suverenitet Srbije nad Kosovom postoji samo u preambuli njenog ustava. Robujući toj normi izvan stvarnosti, država trpi samo ogromne gubitke, i političke, i razvojne, i demokratske i demografske i novčane", naveo je Drasković u autorskom tekstu u za beogradski "Blic".

On je naveo da je kaptulacijom Srbije potpisanom u Kumanovu i Rezolucijom 1244 Savjeta bezbjednosti UN, Srbija proterana sa Kosova, njena oružana sila, sva vlast i svaki simbol državnog suvereniteta.

"Vrhovna komanda tektonskog nacionalnog sloma i njena propagandna kamarila bučno su, međutim, objavili da su pobjedili NATO i odbranili Kosovo. Krila toj morbidnoj neistini raširena su 8. novembra 2006. godine kada je preambulom novog Ustava Srbije teritorija Kosova definisana kao autonomna pokrajima pod suverenom vlašću države", istakao je Drašković.

Makar i sa zakašnjenjem, kaže lider SPO, prihvatimo dokument Martija Ahtisaarija, kao temelj nastavka Briselskog dijaloga sa Albancima.

"Potpišimo sporazum o svestranoj normalizaciji naših odnosa sa njima. Neprijateljstvo se gasi prijateljstvom", rekao je Drašković.

On je podsjetio da je specijalni izaslanik generalnog sekretara UN Marti Ahtisaari u martu 2007. godine predao svoj plan, da su ga kosovski Albanci prihvatili pod snažnim pritiskom Zapada, prije svega SAD, da ga je Srbija odbacila, a Rusija u Savjetu bezbednosti blokirala usvajanje tog dokumenta o konačnom statusu Kosova.

Prema planu Ahtisaarija, koji je predložio "nadziranu nezavisnost Kosova", ističe Drašković, Srbija nije obavezna da prihvati tu nezavisnost.

"Ahtisari je svojim planom nastojao da pravo albanske većine na nezavisnost Kosova koje im je dato Rezolucijom 1244 ograniči i uslovi mnogo čime, a naročito važnim ustupcima kosovskim Srbima, SPC i državi Srbiji...Srbija je taj plan odbila", dodao je Drašković.

Lider SPO navodi da je u Ahtisarijevim planu, pored ostalog, predloženo da se Kosovo ne može ujediniti sa Albanijom ili se pripojiti bilo kojoj teritoriji izvan Kosova, da srpski jezik i ćirilica budu ravnopravni sa albanskim jezikom i pismom na cijelom Kosovu, da su srpske crkve i manastiri na Kosovu "svojina SPC sa sjedištem u Beogradu", da Srbi sa Kosova mogu biti i državljani Srbije, da srpski poslanici u parlamentu, a imaju garantovanih 10 mandata, imaju pravo veta na svaki zakon koji bi ugrozio njihova nacionalna, vjerska ili građanska prava...